Elektrownia słoneczna o mocy 25 kWp na dachu budynku dydaktyczno-naukowego przy ul. Sobieskiego 7 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Data dodania: 2023-10-09

Elektrownia słoneczna o mocy 25 kWp na dachu budynku dydaktyczno-naukowego przy ul. Sobieskiego 7

dach
Numer projektu:
221/2023
 
Status:
Dopuszczony do głosowania
 
Typ projektu:
Pracowniczy
 
Koszt projektu:
135 000 zł
 
Autor:
Dariusz Karkosiński
 
Opis projektu
Budynek Wydziału Elektrotechniki i Automatyki (nr 61-63), zbudowany w latach 1986-88, znajduje się poza ścisłym terenem kampusu PG i obejmuje wiele sal ćwiczeniowych i laboratoriów studenckich. Dwa największe laboratoria: EM-H01 o powierzchni 499 m2 i EM-G01 o powierzchni 200 m2, są najczęściej wykorzystywane w celach dydaktyczno-naukowych.

1. W głównej trzypiętrowej części kompleksu budynków (nr 61-63) znajduje się ponad 50 pokoi pracowników, kilka sal dydaktycznych (multimedialnych) oraz mniejszych laboratoriów. Celem projektu jest budowa elektrowni słonecznej na dachu budynku nr 62, która przyniesie wiele wymiernych korzyści:
2. Przewidywany uzysk roczny energii z proponowanej elektrowni słonecznej wyniesie ok. 19,5 MWh. W wyniku instalacji elektrowni słonecznej ok. 30% rocznego zapotrzebowania budynku na energię elektryczną będzie pochodzić z Odnawialnych Źródeł Energii.
3. Intensywne słoneczne nagrzewanie płaskiego stropodachu budynku A (pokazanego na zdjęciu) powoduje, że w okresie od kwietnia do sierpnia temperatura w pokojach na 3 piętrze budynku często przekracza 32˚C, zaś na niższych piętrach 26˚C. Panele słoneczne osłonią część dachu przed nagrzewaniem przez słońce latem i dzięki temu obniżona zostanie temperatura w pokojach, laboratoriach i salach dydaktycznych.
4. Generowana przez elektrownię słoneczną energia w większości dni słonecznych będzie przewyższać energię zużywaną przez budynek. Nadmiar wytworzonej energii, po podłączeniu elektroenergetycznym budynku poprzez laboratorium LINTE^2 przy ul. Sobieskiego 5 (odpowiedni kabel jest już ułożony), będzie można przekazywać na potrzeby kampusu PG.

Projekt doskonale wpisuje się w strategię Planu Klimatycznego Politechniki Gdańskiej na lata 2022-2030, wspierając działania związane z ochroną środowiska, poprzez wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań, maksymalnie wykorzystujących energię odnawialną.
70 wyświetleń