Mrozowski Michał | Politechnika Gdańska

Treść strony

Mrozowski Michał

Laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (2002).
Absolwent Wydziału Elektroniki (obecnie Wydziału elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki) Politechniki Gdańskiej. Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk (2013).

Michał Mrozowski urodził się w 1959 roku, jest gdańszczaninem. Tutaj się urodził, wychował i wykształcił. Kocha Gdańsk i uważa, że jest to najlepsze miejsce do życia w Polsce. Jest absolwentem IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. W okresie nauki szkolnej interesował się przedmiotami ścisłymi i uczestniczył w olimpiadach przedmiotowych z fizyki i chemii. W roku 1978 dostał się na studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej. Studiował według indywidualnego programu studiów z rozszerzonym programem matematyki, optymalizacji i elektrodynamiki.

W tym czasie zaangażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz koła naukowego. Po studiach magisterskich, ukończonych z wyróżnieniem w 1983 roku, podjął studia doktoranckie w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Gdańsku, a w 1986 roku rozpoczął pracę na Politechnice Gdańskiej. Doktorat (z wyróżnieniem) uzyskał w 1990 roku (promotorem był prof. Jerzy Mazur).

Jego rozwój naukowy przebiegał bardzo dynamicznie. Habilitację (1994) uzyskał w wieku 35 lat, tytuł profesora – w styczniu 2001 w wieku 41 lat. Odbył długoterminowe staże naukowe w Wielkiej Brytanii (University College London) i Kanadzie (University of Victoria). Prowadził badania we Włoszech na Uniwersytecie w Pawii. Obecnie kieruje Katedrą Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej, kontynuując dzieło poprzedników: profesorów Krzysztofa Grabowskiego, Jerzego Mazura i Marka Kitlińskiego. Specjalizuje się w teorii pola elektromagnetycznego, teorii filtrów mikrofalowych, metodach komputerowego projektowania układów mikrofalowych i antenowych na podstawie równań Maxwella oraz elektrodynamice i fotonice obliczeniowej.

Jest autorem monografii „Guided Electormagnetic Waves – Theory and Analysis”, wydanej wspólnie przez Research Studies Press i J. Wiley and Sons (1997), oraz ponad setki artykułów w uznanych czasopismach naukowych w dziedzinie elektroniki i telekomunikacji. Z sukcesem kształci młodą kadrę naukową: wielu jego studentów zdobywało nagrody krajowe za najlepsze prace magisterskie, doktoranci otrzymywali prestiżowe zagraniczne i krajowe stypendia.

Wypromował 18 doktorów, z których kilkoro zdobyło nagrody Prezesa Rady Ministrów i Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych. Skutecznie zdobywa środki na badania (kierował blisko 30 projektami badawczymi, w tym trzema dla agencji rządowych USA).

Na każdym etapie kariery spotykał się z uznaniem rożnych gremiów naukowych (wyróżnienia, nagrody sekretarza PAN, dwukrotnie nagroda Prezesa Rady Ministrów, jeden z najmłodszych laureatów konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w kategorii subsydium profesorskie (2001). Od 2013 roku członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Szczególnie ceni Nagrodę Naukową im. Jana Heweliusza, przyznawaną przez miasto Gdańsk wybitnym gdańskim uczonym.

Według opublikowanej w październiku 2020 roku obszernej (obejmującej wszystkie dyscypliny nauki) analizy opracowanej przez zespół z udziałem naukowców z Uniwersytetu Stanforda, należy do grupy 2% najlepiej rozpoznawalnych na świecie naukowców w uprawianej przez siebie dyscyplinie. Jest też jednym z nielicznych Polaków, którzy uzyskali tytuł Fellow of the Institute of Electrical and Electronic Engineers (IEEE), przyznawany przez największą światową organizację inżynierów elektroników i elektryków tym jej członkom, których osiągnięcia zostaną uznane za wybitne przez międzynarodowy zespoł ekspertow. Otrzymał go w 2008 roku za „contributions to the theory of guided waves and computational electromagnetics”.

Powierzono mu funkcję associate editor w „IEEE Microwave and Wireless Componets Letters” (2005–2006), a od 2016 w „Proceedings of IEEE”, najbardziej prestiżowym piśmie naukowym w zakresie elektroniki. Międzynarodowe uznanie zostało w 2012 roku (i w latach kolejnych) potwierdzone przez amerykańską firmę NVIDIA, która uznała prace jego zespołu za wyznaczające stan wiedzy w zakresie masywnie równoległych obliczeń. Ponadto prof. Michał Mrozowski został zaproszony do udziału w pracach dwóch międzynarodowych technicznych zespołów eksperckich amerykańskiego Microwave Theory and Techiques Society, a w roku 2013 wybrano go na członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk. Ma doświadczenie w ocenie projektów naukowych, między innymi jako ekspert w panelach Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Narodowego Centrum Nauki (NCN) i członek zespołu stałego ekspertów NCN do spraw oceny rezultatów projektów badawczych. Przykłada szczególną wagę do podnoszenia jakości i efektywności badań naukowych – za jego kadencji jako prodziekana do spraw badań (2005–2012) Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej awansował na drugą pozycję w kraju w grupie jednorodnej obejmującej kilkadziesiąt jednostek.

W latach 2018–2019 kierował zespołem do spraw utworzenia Szkoły Doktorskiej na Politechnice Gdańskiej, a od maja 2019 roku jest jej dyrektorem. W ciągu zaledwie dwóch lat działalności Szkoła Doktorska rozwinęła si znacząco. Aktualnie w Szkole Doktorskiej na PG kształci się 234 doktorantów, w tym 83 obcokrajowców, co oznacza, że jest to najbardziej umiędzynarodowiona Szkoła Doktorska w Polsce.

Popularyzuje naukę – jest inicjatorem odbywającego się corocznie wydarzenia „Urodziny równań Maxwella”, mającego na celu upamiętnienie przełomowego wykładu Jamesa Clerka Maxwella, wygłoszonego 8 grudnia 1864 roku w siedzibie Royal Society w Londynie, w którym po raz pierwszy zostały zaprezentowane równania stanowiące podstawę elektromagnetyzmu. Urodzinom towarzyszą cieszące się dużą popularnością wykłady otwarte, wręczane są „Maxwelle” – cztery nagrody dla najlepszych studentów – a na koniec goście częstowani są urodzinowym tortem, o wyglądzie nawiązującym do tematu wykładu.