Podstawowe informacje na temat zasad ustalenia i rozliczenia pensum dydaktycznego nauczycieli akademickich (Załącznik nr 1 do Zarządzenia Rektora PG nr 33/2024 z 13 września 2024 r.):

Wymiar pensum dla nauczycieli akademickich:

1. Nauczyciela akademickiego obowiązuje system zadaniowego czasu pracy.

2. Obowiązkowy roczny wymiar zajęć dydaktycznych (zwany dalej pensum dydaktycznym) w ramach zatrudnienia na poszczególnych stanowiskach w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi w grupie:
 
  1) pracowników dydaktycznych:

  a) 270 godzin dydaktycznych na stanowisku profesora,
  b) 300 godzin dydaktycznych na stanowisku profesora uczelni,
  c) 300 godzin dydaktycznych na stanowisku docenta,
  d) 360 godzin dydaktycznych na stanowisku adiunkta, starszego wykładowcy, asystenta,
  e) 540 godzin dydaktycznych na stanowisku lektora, instruktora;

  2) pracowników badawczo-dydaktycznych:

  a) 180 godzin dydaktycznych na stanowisku profesora,
  b) 210 godzin dydaktycznych na stanowisku profesora uczelni,
  c) 240 godzin dydaktycznych na stanowisku adiunkta, asystenta.

Rektor ustala obowiązkowy roczny wymiar zajęć dydaktycznych dla:

1) prorektorów,

2) dziekanów,

3) prodziekanów lub dyrektorów instytutów funkcjonujących w ramach wydziałów, biorąc pod uwagę propozycję dziekana,

4) dyrektorów instytutów będących jednostkami ogólnouczelnianymi lub dyrektorów innych jednostek organizacyjnych niewchodzących w skład wydziału,

5) zastępców dyrektorów instytutów funkcjonujących w ramach wydziałów i zastępców dyrektorów innych jednostek organizacyjnych niewchodzących w skład wydziału, biorąc pod uwagę propozycję dyrektora.

Roczny wymiar zajęć zmniejsza się proporcjonalnie:

1. Nauczycielowi akademickiemu, który jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy

2. W przypadku zatrudnienia na okres krótszy niż rok akademicki

W czasie choroby lub innej, usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela akademickiego godziny zajęć dydaktycznych, wynikające z jego pensum dydaktycznego, które według planu zajęć przypadałyby w okresie tej nieobecności, zalicza się, dla celów ustalenia liczby godzin zajęć dydaktycznych, jako godziny przepracowane zgodnie z planem. Nie dotyczy to sytuacji, gdy przed rozpoczęciem roku akademickiego nauczyciel akademicki planuje skorzystać z urlopu wypoczynkowego, urlopu bezpłatnego, urlopu naukowego, urlopu dla poratowania zdrowia albo gdy w trakcie trwania roku akademickiego nauczycielowi akademickiemu zostanie udzielony urlop wypoczynkowy, urlop bezpłatny, urlop naukowy, urlop dla poratowania zdrowia lub odbywa podróż służbową. W takim przypadku warunki realizacji obowiązków dydaktycznych określa kierownik jednostki organizacyjnej, a godziny zajęć dydaktycznych, wynikające z pensum dydaktycznego pracownika, które wg planu zajęć przypadałyby w okresie nieobecności stanowić będą niedobór usprawiedliwiony.

Jeżeli zwolnienie nie jest długotrwałe lub nie jest możliwe wyznaczenie zastępstwa, na prośbę przełożonego nauczyciel akademicki może godziny zajęć dydaktycznych odpracować po powrocie ze zwolnienia lekarskiego. Godziny odpracowane stanowić będą dodatkowe godziny ponadwymiarowe.
W odniesieniu do urlopu wypoczynkowego udzielonego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim stosuje się odpowiednio zapisy ust. 17 niniejszego paragrafu. Urlopu tego udziela się na zasadach określonych w art. 163 § 3 Kodeksu Pracy.

Po zakończeniu wszystkich zajęć dydaktycznych w semestrze, najpóźniej w terminie 7 dni od
zakończenia semestru, nauczyciel akademicki przygotowuje sprawozdanie z realizacji
wykonanych zajęć dydaktycznych i przedstawia je kierownikowi jednostki organizacyjnej,
w której prowadził zajęcia. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, brak złożenia
sprawozdania upoważnia kierownika jednostki organizacyjnej do rozliczenia zajęć wykonanych przez nauczyciela akademickiego zgodnie z posiadanymi informacjami.

Zasady obniżania pensum:

1. Obniżenie wymiaru zajęć dydaktycznych następuje na pisemny wniosek nauczyciela akademickiego złożony drogą służbową do rektora poprzez system Moja PG.

2. Na wniosek nauczyciela akademickiego, pełniącego funkcję z wyboru w instytucjach systemu szkolnictwa wyższego, sejmie, senacie lub innych instytucjach ogólnopolskich lub międzynarodowych istotnych z punktu widzenia interesu uczelni rektor może obniżyć obowiązkowy roczny wymiar prowadzonych przez niego zajęć dydaktycznych.

3. W celu stworzenia elementu motywującego nauczycieli akademickich do zwiększania aktywności naukowo - badawczej i doskonalenia jakości dydaktyki w macierzystej uczelni, nauczycielom akademickim, dla których Politechnika Gdańska jest podstawowym i jedynym miejscem pracy w charakterze nauczyciela akademickiego, rektor może, po zaopiniowaniu  przez kierownika jednostki organizacyjnej, w której zatrudniony jest nauczyciel akademicki, obniżyć obowiązkowy roczny wymiar zajęć dydaktycznych w przypadku realizowania przez nauczyciela akademickiego projektów badawczych albo powierzenia nauczycielowi akademickiemu wykonywania innych ważnych zadań lub dodatkowych obowiązków.

4. Na wniosek nauczyciela akademickiego, finalizującego pracę doktorską lub habilitacyjną, zaopiniowany przez kierownika jednostki organizacyjnej, w której zatrudniony jest nauczyciel akademicki, Rektor może jednorazowo obniżyć do 50% jego obowiązkowy roczny wymiar zajęć dydaktycznych. Warunkiem obniżenia rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, jest zawarte w opinii stwierdzenie, że stopień zaawansowania rokuje finalizację pracy w ciągu jednego roku, licząc od daty podjęcia decyzji o obniżeniu pensum.

4a. Na wniosek nauczyciela akademickiego, sprawującego opiekę nad aktywnie działającym kołem naukowym, zaopiniowany przez kierownika jednostki organizacyjnej, w której zatrudniony jest nauczyciel akademicki, rektor może obniżyć w danym roku akademickim jego obowiązkowy roczny wymiar zajęć dydaktycznych o maksymalnie 30 godzin dydaktycznych. Obniżenie to jest możliwe o ile nauczycielowi akademickiemu nie przysługują dodatkowe godziny dydaktyczne zgodnie z § 5 ust.1a. 

5. Obniżenie rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych nie może być przyznane osobie:

  • a) która uzyskała zgodę rektora, o której mowa w art. 125 ust. 1 Ustawy na podjęcie lub kontynuację dodatkowego zatrudnienia u jednego pracodawcy prowadzącego działalność dydaktyczną lub naukową, 
  • b) która podjęła zatrudnienie w podmiocie, z którym Uczelnia nawiązała współpracę na podstawie umowy lub porozumienia albo dla którego jest organem prowadzącym, założycielem albo udziałowcem, zgodnie art. 125 ust. 3 pkt 1) Ustawy, i w ramach tego zatrudnienia prowadzi zajęcia dydaktyczne. 

6. Nauczycielowi akademickiemu, korzystającemu z obniżenia pensum dydaktycznego nie należy powierzać zajęć dydaktycznych w godzinach ponadwymiarowych, z wyjątkiem szczególnych, niemożliwych do przewidzenia przypadków, uzasadnionych koniecznością realizacji programu studiów (takich jak np. konieczność zastępstwa) lub prowadzenia zajęć dydaktycznych w ramach szkoły doktorskiej. 

7. Osobom wymienionym w ust. 2-4 niniejszego paragrafu, mogą być udzielane zniżki tylko z jednego powodu.

8. Nauczyciel akademicki zobowiązuje się do poinformowania kierownika jednostki organizacyjnej na piśmie o podjęciu zatrudnienia w podmiocie, z którym Uczelnia nawiązała współpracę na podstawie umowy lub porozumienia albo dla którego jest organem prowadzącym, założycielem albo udziałowcem, w oparciu o przepis art. 125 ust. 3 pkt 1) Ustawy, w terminie 14 dni od podjęcia zatrudnienia.

9. W przypadku, gdy po wyrażeniu zgody na obniżenie pensum nastąpiła zmiana sytuacji nauczyciela akademickiego, która może mieć wpływ na wyrażoną zgodę, nauczyciel akademicki jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić o tym rektora. 

10. Rektor w każdym czasie może cofnąć zgodę na obniżenie pensum, jeżeli nastąpiła zmiana okoliczności mająca wpływ na wyrażoną uprzednio zgodę.

Powierzanie i rozliczanie godzin ponadwymiarowych:

Godziny ponadwymiarowe liczone są na podstawie godzin faktycznie zrealizowanych ponad obowiązkowy roczny wymiar zajęć dydaktycznych.

W sprawach dotyczących rozliczania godzin dydaktycznych nieuregulowanych Ustawą, Statutem lub Regulaminem pracy Politechniki Gdańskiej, decyzje podejmuje rektor.