Komisja ds. Etyki Badań Naukowych z Udziałem Człowieka | Politechnika Gdańska

Treść strony

Komisja ds. Etyki Badań Naukowych z Udziałem Człowieka

O Komisji ds. Etyki Badań Naukowych z Udziałem Człowieka (KEBN)

Zgodnie z Kodeksem Etyki Politechniki Gdańskiej uchwalonym przez Senat PG uchwałą nr 303/2011 z 19 stycznia 2011 roku obowiązkiem badacza przeprowadzającego badanie z udziałem ludzi lub/i na materiale ludzkim jest poszanowanie godności i zachowanie szacunku dla człowieka poddawanego badaniu.

JM Rektor Politechniki Gdańskiej Jacek Namieśnik pismem okólnym nr 7/2019 z 28 lutego 2019 powołał Rektorską Komisję ds. Etyki Badań Naukowych z Udziałem Człowieka (KEBN) przy Politechnice Gdańskiej. Komisja opiniuje projekty badań eksperymentalnych, obserwacyjnych, ankietowych, sondażowych i innych badań nieinterwencyjnych z udziałem człowieka. Komisja opiniuje projekty badań naukowych z udziałem człowieka, których kierownikiem lub wykonawcą jest pracownik Politechniki Gdańskiej, student lub doktorant studiów prowadzonych przez Politechnikę Gdańską.

Wystąpienie z wnioskiem do Komisji jest wyrazem wrażliwości badacza.

Zakres działania Komisji

  • Do zadań Komisji należy opiniowanie projektów badań naukowych z udziałem człowieka, które wiążą się z ryzykiem dla zdrowia psychicznego uczestników, ryzykiem naruszenia ich prywatności bądź też poniesienia przez nich innych strat społecznych lub prawnych, w tym projekty badań naukowych z wykorzystaniem danych osobowych oraz projekty badań naukowych na materiale biologicznym ludzkiego pochodzenia.
  • Z zakresu działania Komisji, o której mowa w ust. 2, wyłączone są kompetencje zastrzeżone dla komisji powoływanych w trybie i przypadkach wynikających z obowiązującego prawa. W szczególności nie rozpatruje się spraw należących do kompetencji komisji, o których mowa w Rozp. MZiOS z dnia 11 maja 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad powoływania i finansowania oraz trybu działania komisji bioetycznych (Dz.U. z 1999 r. Nr 47 poz. 480). Komisja, o której mowa w ust. 2, nie rozpatruje projektów naukowych, które mają charakter eksperymentów medycznych, badań klinicznych produktów leczniczych, badań klinicznych wyrobu medycznego w rozumieniu przepisów ustaw: Ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2017 r. poz. 2211), Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2018 r. poz. 617), Ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1718).