Odbiorcy projektu | Politechnika Gdańska

Treść strony

Odbiorcy projektu

W celu rozpoznania sytuacji, określenia docelowych grup odbiorców projektu oraz ich potrzeb, odbyto wiele spotkań i rozmów z przedstawicielami przemysłu, pracownikami naukowymi samej Uczelni oraz zewnętrznych jednostek naukowych, a także pracownikami Uczelni bezpośrednio zaangażowanymi w nawiązywanie kontaktów z przedsiębiorcami oraz komercjalizacją badań. 

Ostatecznie, na podstawie przeprowadzonych analiz, wyłoniono trzy grupy odbiorców:

  1. przedsiębiorcy,
  2. środowisko naukowe (pracownicy naukowi oraz doktoranci),
  3. pozostała część społeczeństwa informacyjnego (studenci, młodzież, pozostali użytkownicy Internetu).

W przypadku przedsiębiorców, platforma MOST Wiedzy ułatwi im szybkie i skuteczne znalezienie poszukiwanych informacji oraz kontakt z właściwą jednostką naukowo-badawczą Uczelni. Przedsiębiorcy zyskają efektywne i niezwykle sprawne narzędzie umożliwiające dostęp i przeglądanie zasobów Politechniki oraz 4 innych jednostek oraz szybkie wyszukiwanie właściwych informacji dopasowanych do ich potrzeb.

W perspektywie długofalowej pozwoli to na zacieśnienie więzi nauki z biznesem, co powinno zaowocować większym udziałem przedsiębiorców w projektach realizowanych wspólnie z Uczelnią, a także wzrostem finansowego zaangażowania przemysłu w prace badawcze. 

Kolejnym zadaniem projektu jest zaspokojenie potrzeb środowiska naukowego, zarówno w kraju jak i zagranicą, które zyska dostęp do zasobów naukowych, publikacji, opracowań, wyników badań, aparatury, sprzętu oraz możliwości badawczych i innych informacji z połączonych w ramach MOSTu jednostek naukowo-badawczych. Pozwoli to na efektywniejsze zagospodarowanie potencjału wiedzy współpracujących ośrodków i podniesie stopień wykorzystania posiadanego sprzętu i aparatury. 

MOST ułatwi dostęp do informacji o najnowszych osiągnięciach naukowych, innowacyjnych rozwiązaniach i kierunkach rozwoju tematów badawczych poszczególnych jednostek naukowych, który obecnie jest zamknięty dla naukowców spoza Politechniki Gdańskiej. 

Studenci oraz pozostali odbiorcy (młodzież pragnąca w przyszłości podjąć studia w Uczelni, parki naukowo-technologiczne, organizacje pozarządowe itp.) uzyskają bezpośredni otwarty dostęp do zasobów naukowych, oferty, informacji, kursów e-learningowych i innych materiałów w zakresie wiedzy i kształcenia, a MOST umożliwi im łatwe i szybkie przeszukiwanie zasobów, co poprawi jakość i atrakcyjność oferty naukowej.

Podsumowując, MOST Wiedzy jako zintegrowana platforma gromadzenia i wymiany danych umożliwi korzystanie z zasobów cyfrowych nauki, wiedzy i technologii Politechniki Gdańskiej oraz jednostek współpracujących wszystkim grupom interesariuszy na zasadach Otwartego Dostępu.

Multidyscyplinarny Otwarty System Transferu Wiedzy – MOST ma odzwierciedlać most łączący społeczność naukowców, przedsiębiorców i społeczeństwo w ramach otwartej przestrzeni współpracy.