INICJATYWA UCZELNI KONSORCJUM „NAUKA DLA MORZA”

KIERUNEK WSPIERANY W OBSZARZE POLSKIEJ GOSPODARKI MORSKIEJ

Mając na uwadze szybki rozwój gospodarki morskiej oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski, niezbędna jest realizacja rozwoju polskiej myśli technologicznej, tak aby jak największa ilość prac była zrealizowana przez polskie instytucje, organizacje i polskie podmioty gospodarcze. Osiągniecie tego celu jest możliwe tylko poprzez pozyskanie kompetencji związanych z projektowaniem, wykonawstwem i utrzymaniem infrastruktury w tym zakresie. Wytworzenie umiejętności i technologii, bazujących na polskiej myśli technicznej jest możliwe pod warunkiem bliskiej współpracy instytucji państwa oraz przemysłu z krajowymi ośrodkami naukowo-dydaktycznymi. Do pełnienia tej roli predysponowane są uczelnie zlokalizowane na Pomorzu, (działające w Konsorcjum „Nauka dla morza”), w których tematyka morska jest rozwijana od początku ich działalności i stanowi istotny element realizowanego procesu kształcenia oraz badań naukowych.

Działając zgodnie z Rządową Polityką Morską Polski i mając na uwadze rozwój polskiej gospodarki morskiej, Konsorcjum „Nauka dla morza” ośmiu wyższych uczelni Pomorza przedstawiła Ministerstwu Edukacji i Nauki wniosek o Kierunek wspierany z obszaru kształcenia specjalistów z dziedziny budowy okrętów i szeroko pojętej tematyki morskiej energetyki wiatrowej i offshore.

Działania Konsorcjum są spójne z polityką morską państwa, przyjętą w drodze uchwały Rady Ministrów nr 33/2015 z dnia 17 marca 2015 r. w sprawie Polityki morskiej Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku).