Spotkanie akademickie 02.04.2022 matematyka | Politechnika Gdańska

Spotkanie akademickie 02.04.2022 matematyka

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 2 kwietnia 2022 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: matematyka
Poziom: szkoła ponadpodstawowa
Liczba uczestników: max. 60

Matematyka w fizyce: Skalary - nie tylko ryby.
Wektory - nie tylko organizmy przenoszące pasożyty,
drobnoustroje zakaźne czy też materiał biologiczny.

Wiele praw fizycznych można sformułować za pomocą wektorów. Rachunek wektorowy pozwala znacząco uprościć zagadnienie fizyczne, a co za tym idzie, bardzo ułatwić obliczenia. Wektor to również cząsteczka DNA, która służy do wprowadzenia obcego materiału genetycznego do komórki gospodarza. Wektory wykorzystywane są w takich dziedzinach życia jak np.:

1. mechanika – w kontekście opisu ruchu ciał;
  2. optyka – prawo odbicia i załamania światła można sformułować wektorowo, utożsamiając promień światła z wektorem reprezentującym kierunek jego biegu;
  3. biologia – wektor to cząsteczka DNA, która służy do wprowadzenia obcego materiału genetycznego do komórki gospodarza;
  4. medycyna – wektory bakteryjne:
    • mogą być stosowane do produkcji białek oraz ich oczyszczania;
    • służą do przenoszenia genów pomiędzy organizmami;
    • są wykorzystywane przede wszystkim do klonowania.

Wykład:
Podczas wykładu przedstawiony zostanie przestrzenny układ współrzędnych i omówiona jego orientacja. Mowa będzie o wektorach, jego długości, własnościach działań na wektorach. Wprowadzone zostaną definicje i własności iloczynu skalarnego, wektorowego i mieszanego. Pokazane zostaną zastosowania iloczynu wektorowego do obliczania pola równoległoboku i trójkąta, a także zastosowania iloczynu mieszanego do obliczania objętości równoległościanu i czworościanu.

Ćwiczenia:
Rozwiązywanie zadań związanych z treściami podanymi na wykładzie. Przedstawienie i omówienie zastosowania wektorów do obliczania pola czworokąta oraz objętości równoległościanu.

Laboratorium:
Pogłębienie wiedzy z rachunku wektorowego przy pomocy darmowego oprogramowania GeoGebra.

Ale to nie wszystko! Przeniesiemy Cię także do lasu Pitagorejskiego, gdzie nauczysz się tworzyć fraktalne drzewa Pitagorejskie i konstruować ślimaki Teodorosa.

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM SPOTKANIA
2 kwietnia 2022 r.
Godzina Rodzaj zajęć Sala