Spotkanie akademickie 12.05.2018 fizyka | Politechnika Gdańska

Spotkanie akademickie 12.05.2018 fizyka

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 12 maja 2018 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: fizyka
Poziom: klasy VII i VIII, klasy gimnazjalne
Liczba uczestników: max. 60

Od kompasu do zorzy polarnej

Świat magnetyzmu nie bez powodu zawsze przyciągał naszą uwagę. Naturalne pole magnetyczne Ziemi od stuleci prowadziło żeglarzy używających busoli. Na wykładzie zatytułowanym „Od kompasu do zorzy polarnej” wytłumaczymy mechanizm powstawania pola magnetycznego Ziemi, które nie tylko obraca igłę kompasu, ale również chroni nas przed promieniowaniem kosmicznym i dekoruje niebo niezwykłymi barwami zorzy polarnej. Uczestnicy zajęć dowiedzą się również w jaki sposób człowiek nauczył się ujarzmiać magnetyczny żywioł, wytwarzać i wykorzystywać pole magnetyczne w służbie ludzkości. Zaprezentujemy także widowiskowe eksperymenty obrazujące między innymi działanie sił generowanych w polu magnetycznym, silnik magnetohydrodynamiczny oraz efekt indukcji magnetycznej. Na deser pokażemy działający model pociągu lewitującego nad torami na poduszce magnetycznej.

W ramach ćwiczeń będą omawiane i rozwiązywane zadania powiązane z tematyką wykładu, natomiast podczas zajęć laboratoryjnych uczniowie będą wykonywali doświadczenia, których opis można znaleźć TUTAJ

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM SPOTKANIA
12 maja 2018 r.
Godzina Rodzaj zajęć Sala
10:00-10:15 Rejestracja uczniów
(hol przed salą 213 w Gmachu Głównym PG)
10:15-11:45 Wykład:

Bogumiła Strzelecka
Leszek Wicikowski
7A, 7B GG

Mapa kampusu Politechniki Gdańskiej: http://campus.pg.edu.pl/).

Zajęcia odbywają się w budynku A Wydziału Chemicznego (na planie kampusu budynek nr 1)

Sale 7A i 7B GG – laboratoria Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na poziomie 0 w Gmachu Głównym

Sala 121 GG – sala na poziomie 1 w Gmachu Głównym

Sala 213, 401e i 460 GG – sale na poziomie 2 w Gmachu Głównym