Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 25 listopada 2017 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: fizyka
Poziom: szkoła ponadpodstawowa
Liczba uczestników: max. 60

Piękno, a fizyka

Spotkanie poświęcone będzie udowodnieniu tezy, że fizyka – z natury przedmiot ścisły i uznawany za trudny – bardzo pomaga w rozumieniu zjawisk pozostających w ścisłym związku ze sztuką. Zjawiska fizyczne szczególnie te, które silnie działają na zmysły biorą udział w tworzeniu tego co nazywamy pięknem. Piękno – domena artystów szczególnie zauważalne jest w zjawiskach silnie działające na zmysły. Wykład pokaże, że ulotne piękno pojawia się w naturalnie zachodzących w przyrodzie zjawiskach fizycznych. Pokażemy, że odbiór piękna jest pełniejszy, kiedy znamy jego fizyczne podstawy i że pięknie jest rozumieć piękno.

W trakcie wykładu wyjaśnione zostaną niektóre zjawiska występujące w przyrodzie. Pojawią się też bliskie związki fizyki z fizjologią. Pokażemy też, że odpowiednio dozowana czerń i biel może dawać wrażenie barwy.

W ramach ćwiczeń będą omawiane i rozwiązywane zagadnienia powiązane z tematyką wykładu, natomiast podczas zajęć laboratoryjnych uczniowie będą wykonywali doświadczenia, do których odbioru szczególnie angażowane są zmysły.

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM SPOTKANIA
25 listopada 2017 r.
Godzina Rodzaj zajęć Sala
10:00-10:15 Rejestracja uczniów
hol przed salą 213 w Gmachu Głównym PG)
10:15-11:45 Wykład:

Leszek Wicikowski
Agnieszka Witkowska
8,9 i 10 GG

Mapa kampusu Politechniki Gdańskiej: http://campus.pg.edu.pl/).

Zajęcia odbywają się w Gmachu Głównym (na planie kampusu budynek nr 1)

Sale 8,9 i 10 GG – laboratoria Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na poziomie 0 w Gmachu Głównym

Sala 121 GG – sala na poziomie 1 w Gmachu Głównym

Sala 213, 252 i 261 GG – sale na poziomie 2 w Gmachu Głównym