Nauka w świecie cyfrowym okiem młodego inżyniera – ciekawe profesje w branży informatycznej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-05-16

Nauka w świecie cyfrowym okiem młodego inżyniera – ciekawe profesje w branży informatycznej

net
Umiejętność organizowania i przetwarzania informacji jest kluczowym elementem w dzisiejszych czasach. Komputery i inne urządzenia elektroniczne są zaprojektowane tak, aby szybko i efektywnie obsługiwać, przetwarzać i prezentować duże ilości informacji. Jednak nie mogą nic zrobić, dopóki ktoś nie powie im, co mają robić. Celem tego artykułu jest przybliżenie młodym adeptom technologii cyfrowych ciekawych zawodów w branży informatycznej.  

Organizacja jest kluczem do pisania dobrych programów. Otwierając książkę, wiesz, że spis treści znajduje się z przodu, a bibliografia z tyłu, ponieważ w ten sposób uporządkowane są książki, a organizacja ułatwia korzystanie z wszelkich zasobów. Podobnie jak w przypadku nauki języka, z jego zasadami gramatyki i ortografii, łącząc prawidłową składnię z dobrym stylem programowania, możesz tworzyć zaawansowane programy, które wykonują złożone i subtelne operacje.

Pięć etapów pisania programów komputerowych
  1. Programy są zazwyczaj napisane w języku wysokiego poziomu przy użyciu liter, cyfr i innych symboli, które można znaleźć na klawiaturze komputera.
  2. W rzeczywistości komputery wykonują program na bardzo niskim poziomie językowym zwanym kodem maszynowym (ciąg bitów).
  3. Zanim program zostanie uruchomiony, musi przejść kilka transformacji. Same programy z reguły rodzą się jako pomysł w głowie programisty i ten pomysł musi być przetworzony na program.
  4. Swoje myśli programista zapisuje w pliku zwanym plikiem źródłowym lub kodem źródłowym, używając edytora tekstu lub środowiska programistycznego. Ten plik jest przekształcany przez kompilator w plik obiektów (modułów).
  5. Następnie program zwany konsolidatorem pobiera plik obiektów, łączy go z predefiniowanymi procedurami z biblioteki standardowej i tworzy program wykonywalny (zestaw instrukcji w języku maszynowym).
Jak się uczyć programowania?

Jedynym sposobem nauczenia się programowania jest samodzielne pisanie programów. Pisząc i debugując programy (czyli eliminując błędy), nauczysz się znacznie więcej niż tylko analizując gotowe przykłady. Podczas wykonywania ćwiczeń pamiętaj o dobrym stylu programowania. Zawsze komentuj swoje programy, nawet jeśli wykonujesz ćwiczenia tylko dla siebie. Komentowanie własnych linijek kodu jest dobrą praktyką, szczególnie gdy od czasu do czasu wychodzisz do „prawdziwego świata”.
Możesz pomyśleć: „Piszę te programy dla siebie, więc nie muszę ich komentować”. Jednak kod, który wydaje ci się oczywisty, kiedy go piszesz, często może być niejasny, tajemniczy i zagmatwany, gdy go ponownie otworzysz za jakiś czas. Pisanie komentarzy pomaga również uporządkować pomysły. A co do składni – jeśli znasz choć trochę język angielski, to jesteś w połowie drogi do napisania własnego programu komputerowego, bo języki programowania bazują właśnie na języku angielskim.

Popularne języki programowania

Obecnie najpopularniejsze języki do programowania gier, ale nie tylko, to:

  • C++ – zdecydowanie najczęściej używany język do pisania silników gier komputerowych, a niektóre silniki, jak np. Unreal, przyjmują tylko informacje napisane w C++. Gry napisane przy pomocy C++ to np. seria: Counter-Strike, Doom, StarCraft, Warcraft i World of Warcraft;
  • Java – działa na szeregu urządzeń, od prostych jak drukarki, po złożone systemy komputerowe do obsługi gier wideo, a w szczególności urządzenia mobilne. Jest to bardzo dynamiczny język z wieloma zastosowaniami, dlatego wydaje się dobrym wyborem do nauki. Ponadto Java jest blisko spokrewniona z C++, dlatego też nauczenie się tych dwóch języków nie jest trudne.Gry opracowane za pomocą Java to np. RuneScape, Star Wars Galaxies;
  • HTML i CSS – języki używane w sieci do nadania odpowiednich struktur stronom internetowym i ich wizualnym elementom. HTML to popularny język, który w niektórych przypadkach może być używany zamiast JavaScript. Gry wykonane za pomocą HTML to np.: Nothing to Hide, Cookie Clicker;
  • JavaScript – jest używany do sprawdzenia, jakie operacje (aktywności) dzieją się na stronie, np. łączna liczba odwiedzin użytkowników, liczba aktualnie aktywnych i/lub zalogowanych użytkowników, liczba wyświetleń danego filmu w sieci, liczba pobrań danego pliku itp.;
  • SQL – odpowiada za pracę z bazą danych, dzięki czemu przykładowy gracz może uzyskać dostęp do swojego konta z zakupionymi aplikacjami czy też aktualnych statystyk i wykonanych czynności (osiągnięć) na serwerze.
Ciekawe profesje w branży IT i wymagane umiejętności

Języki programowania umożliwiają inżynierowi oprogramowania, czasem nazywanemu deweloperem, wydajną komunikację z komputerem, urządzeniem przenośnym lub inną maszyną.

  1. Developer front-end
    Praca z „front-endem” oznacza to, co widzą użytkownicy. W tej chwili widzisz ten artykuł w wydaniu elektronicznym przez okno przeglądarki. W pracach tzw. frontendowych prawdopodobnie będziesz musiał nauczyć się języków programowania takich jak: HTML, CSS, JavaScript.
  2. Developer back-end
    Tzw. back-end, czyli „zaplecze” rzeczy, odnosi się do tego, co kryje się pod maską programu. Żadnych ikon, przycisków czy innych elementów interfejsu, tylko czysta funkcjonalność. Programowanie często odnosi się do operacji odbywających się po stronie serwera; popularne języki to m.in.: Ruby, SQL, HTML i CSS, JavaScript.
  3. Programista stron internetowych
    Praca jako programista stron internetowych pozwala wykorzystać szerokie umiejętności i wszechstronne wykształcenie. Jako twórca stron internetowych możesz używać takich narzędzi jak np.: HTML i CSS, JavaScript, PHP, Python, Java, Ruby.
  4. Programista aplikacji mobilnych
    Tworzenie aplikacji mobilnych to praca w obecnie najbardziej dynamicznej branży. Każdy z nas posiada nie jedno, a kilka urządzeń, takich jak: smartfony lub tablety, a także telewizory, opaski i zegarki, pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android bądź iOS. Wymagana jest duża biegłość i elastyczność oraz znajomość szeregu języków, m.in.: Java, Kotlin, Flutter, Swift.
  5. Wolny strzelec i zarządca treści w sieci
    Bycie wolnym strzelcem lub zarządzanie treścią to dość obszerny zakres obowiązków, często o nieregularnym trybie pracy. Aby skutecznie zarządzać dużą ilością informacji, musisz znać takie języki jak: HTML i CSS, Python, Ruby, JavaScript. Przyda się też znajomość programów graficznych, a także innych narzędzi wymaganych do edycji plików wizji, fonii oraz biegłość w obsłudze najpopularniejszych serwisów strumieniowych i portali społecznościowych.
Podsumowanie

Chcesz się sprawdzić? Odwiedź Politechnikę Gdańską podczas Dni Otwartych lub Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Dodatkowo w sieci znajdziesz wiele stron, które oferują kursy na różnym poziomie zaawansowania. Pamiętaj, lepiej korzystać z tych stron i narzędzi, które są darmowe, nie wymagają utworzenia konta, rejestracji, logowania oraz nie pytają o dane wrażliwe.

Przemyslaw.Falkowski-Gilski  przemyslaw.falkowski-gilski@pg.edu.pl

223 wyświetleń