Wychowawco, czy chcesz aby dzieci z Twojej klasy potrafiły samodzielnie wykonać mieszankę betonową, odporną na działanie warunków zewnętrznych, jak najtwardszą i możliwie najtrwalszą?

Czy chcesz, aby poznały podstawowe składniki betonu jako jednego z najpowszechniejszych materiałów we współczesnym budownictwie?

Czy chcesz, aby Twoi podopieczni samodzielnie pomalowali betonowe figurki i potem zabrali je do domu jako pamiątkę z tych niepowtarzalnych zajęć?

Jeżeli TAK, to te zajęcia są właśnie dla Twojej klasy!

Technologia betonu to warsztatowe zajęcia prowadzone przez specjalistów Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, którzy w trakcie praktycznych spotkań przedstawią i omówią najważniejsze zagadnienia dotyczące produkcji i cech betonu.

Dzięki tym zajęciom Twoja klasa dowie się, jak wykonać ten trwały materiał, spróbuje swoich sił przy produkcji prawdziwej mieszanki według bardzo ścisłej receptury, a na koniec pobawi się w artystów-malarzy i własnoręcznie pomaluje wykonane wcześniej przez naszych specjalistów betonowe figurki.

Dzięki tym zajęciom Twoja klasa dowie się, jak ważne jest przestrzeganie przepisu na mieszankę i jak istotne jest dodawanie odpowiedniej ilości danych składników. Dowiedzą się, jak zmieniają się właściwości gotowego betonu, gdy dodamy mniej lub więcej wody lub któregoś z niezbędnych kruszyw.
 

Technologia betonu przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5-15 (poziom trudności dostosowany jest do wieku uczestników). Zajęcia prowadzone są w formie praktycznych wykładów i ćwiczeń, w trakcie których poruszane są następujące tematy:

  • beton i jego główne składniki,
  • ocena wytrzymałości zapraw i betonów w badaniach niszczących,
  • badania kruszyw i zapraw cementowych

Forma zajęć: warsztaty

Liczba godzin przedmiotu: 2 godziny lekcyjne

Liczebność grupy: maksymalnie 25 osób  

Jednostka realizująca: Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej

Osoby prowadzące zajęcia:

  • Lucyna Grabarczyk
  • Daniel Mulawa