Prowadzone w ramach przedmiotu wykłady będą miały charakter popularny i będą oparte na pokazach ciekawych, a czasami spektakularnych zjawisk fizycznych trudnych lub niemożliwych do zrealizowania w szkole.
Wykłady będą obejmowały tematykę związaną z mechaniką teoretyczną, mechaniką relatywistyczną, prawami fizyki występującymi w bilardzie.
Zapisy odbywają się na każdy temat osobno.
I co z tym prądem - a może pod prąd?
Prąd elektryczny to pojęcie niezwykle powszechne. Trudno znaleźć osobę, która nie słyszała tego pojęcia. Nie tylko jednak dla nas, ale przecież dla każdego na każdym kroku prąd jest całkowicie niezbędny. Jednakże ciężko byłoby zostać ekspertem w dziedzinie elektryczności nie znając podstaw tego zjawiska. Czy to ładujemy telefon, czy słuchamy muzyki czy też jedziemy do pracy autobusem, prąd elektryczny jest wszędzie obecny. Zjawisko to, które jest dla nas naturalne jak powietrze nie jest jednak tak proste do wytłumaczenia. Niewielu tak naprawdę wie, czym jest prąd i jak działa. Część zapytanych napomknie bez większego przekonania o prądzie przemiennym i stałym (AC/DC - i absolutnie nie chodzi tutaj o znany na całym świecie hardrockowy zespół), natomiast część bezradnie wzruszy ramionami. Dlatego warto krótko i jasno odpowiedzieć na pytanie: czym w zasadzie jest prąd elektryczny?
Fizyka bilardu
Kiedy wymyślono bilard i co miał z tym wspólnego Napoleon? Czy akademicka fizyka jest w stanie pomóc nam w grze, albo chociaż zrozumieć prawa fizyki rządzące na stole bilardowym? Podczas wykładu zostanie wyjaśniona fizyka bilardu, nie tylko w teorii! Pokazane zostaną akcesoria bilardowe, filmiki nakręcone ultra szybką kamerą i specjalne triki bilardowe (np. wsteczna rotacja), których celem będzie zainspirowanie słuchaczy do gry w bilard.
3 W - wymyśl, wyrysuj, wydrukuj
Przejście od koncepcji do materialnego prototypu - współcześnie, dzięki drukowi 3D, jest ono obecnie wyjątkowo szybkie. Drukarki 3D i niezbędne do nich materiały eksploatacyjne są łatwo dostępne i coraz tańsze. Dzięki temu każdy z Was, przy poświęceniu odrobiny swoich oszczędności, może stworzyć małą linię produkcyjną w swoim własnym domu. Podczas wykładu poznacie najpopularniejsze techniki druku 3D, materiały w nich wykorzystywane oraz wiele praktycznych porad dotyczących samego druku wypływających z doświadczeń wykładowcy. W wykładzie wezmą również udział same drukarki (FDM i UV-LED), które będzie można podejrzeć w akcji.
Zakręcona fizyka
Podczas wykładu przybliżone zostaną zagadnienia dotyczące ruchu obrotowego punktu materialnego i bryły sztywnej. Zastanowimy się, w jaki sposób najefektywniej utrzymywać równowagę jadąc na rowerze, dlaczego łyżwiarze figurowi na lodzie rozkładają szeroko ręce w trakcie obrotów, dlaczego seagway nie przewraca się w trakcie jazdy, co pomaga nam utrzymywać kręcącego się spinnera na palcu? Te i inne przykłady "z życia wzięte" pobudzą nas do dyskusji na temat fizyki rządzącej ruchem obrotowym.
Inspiracje biologiczne w rozwiązaniach technicznych
Od początku natura była inspiracją dla rozwiązań technicznych stosowanych przez człowieka. Czy cztery nogi większości mebli to przypadek? Jaka jest spuścizna pajęczej sieci? Czy drut kolczasty ma naturalny odpowiednik? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz między innymi podczas wykładu. W roli głównej wystąpi amerykański pająk wędrowny i jego związki z protezowaniem zmysłów człowieka. Odpowiemy sobie też na pytanie: Dlaczego warto unikać nadmiernej specjalizacji i do czego przydaje się wiedza ogólna?
Dla kogo: młodzież w wieku 15-19 lat (ucząca się w szkołach ponadpodstawowych)
Wymagania wstępne: do realizacji treści przedmiotu wystarczą kompetencje uzyskane w szkole.
Forma zajęć: wykłady on-line
Efekty kształcenia: młodzi uczestnicy oraz uczestniczki warsztatów uzyskają wiedzę z zakresu zjawisk fizyki.
Liczebność grupy: maksymalnie 50 osób
Jednostka realizująca: Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej
Osoby prowadzące zajęcia:
- dr hab. inż. Beata Bochentyn, Profesor uczelni
- dr inż. Tadeusz Miruszewski
- dr inż. Leszek Wicikowski, Profesor uczelni ze stop. nauk. dr
- dr inż. Piotr Winiarz
- dr inż. Zbigniew Usarek
Miejsce zajęć: zajęcia on-line odbywają się na Platformie eNauczanie (osoby zapisane otrzymują dostęp do platformy).