Absolwentka GTS2 rozwija swój projekt startupowy w Mediolanie | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-04-25

Absolwentka GTS2 rozwija swój projekt startupowy w Mediolanie

dr inż. Magdalena Fabjanowicz z uczestnikami 8 edycji programu Bocconi for Innovation
dr inż. Magdalena Fabjanowicz (czwarta od lewej) wraz z Janem Krakowskim (pierwszy od lewej) z uczestnikami 8 edycji programu Bocconi for Innovation, fot. materiały B4i
Dr inż. Magdalena Fabjanowicz, absolwentka Wydziału Chemicznego PG oraz absolwentka 2 edycji programu Startup School One na PG zakwalifikowała się ze swoim projektem do programu inkubacyjnego B4i na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie.

W 8. edycji programu Bocconi for innovation (B4i) bierze udział 17 zespołów z różnych części świata, które w ciągu 3 miesięcy dopracowują swoje pomysły pod okiem mentorów i specjalistów branżowych, aby wytworzyć minimalną wersję produktu (mvp) wraz ze strategią wejścia na rynek.
W zespole startupowym Re-Candy w kwestiach technologicznych dr inż. Magdalenę Fabjanowicz wspiera dr inż. Natalia Jatkowska (Wydział Chemiczny PG) oraz Jan Krakowski, który odpowiada za działania marketingowe.

Nad czym pracuje zespół Re-Candy

Re-Candy to nowy rodzaj żywności, który ma służyć zarówno jako słodka i zdrowa przekąska. Pomysł zrodził się podczas studiów doktoranckich założycielki zespołu, kiedy poszerzała wiedzę na temat procesu produkcji wina. Wówczas zidentyfikowała duży problem z generowanymi odpadami roślinnymi, które wciąż pozostają cennym źródłem składników odżywczych.  Z powodzeniem można wykorzystać je do innych pełnowartościowych produktów.

Włochy wydają się być idealnym miejscem na rozwój produktu opartego na pozostałościach z procesu produkcji wina. W mediolańskim programie B4i zespół ma realne szanse nawiązać współpracę z lokalnymi producentami wina. 

- Możliwość wzięcia udziału w sesji szkoleniowej B4i to dla nas szansa na poszerzenie horyzontów i rozwinięcie skrzydeł. Program jest bardzo wartościowy merytorycznie i oferuje ogromną bazę mentorów. Nasz zespół zyskał świetnego mentora, który wprowadził już na rynek dwa produkty z podobnej branży. Doskonale rozumie nasze potrzeby i potrafi nas naprowadzić na właściwe działania. Dzięki temu nasz pomysł z każdym dniem nabiera odpowiedniego kształtu. Wierzymy, że pozyskane w programie kontakty w przyszłości przełożą się na międzynarodowy rozwój naszej firmy – opowiada Magdalena Fabjanowicz.
 

Program B4i to kolejny etap rozwoju

Mediolański program stanowi naturalną kontynuację pracy w programie Startup School One realizowanym przez GTS2. Odbywa się on w kraju o łatwym dostępie do surowca, który jest bazą dla produktu rozwijanego przez zespół Re-Candy, jak również oferuje bezpośredni dostęp do szerokiej sieci mentorów branżowych, znających tamtejszy rynek. Forma włoskiego programu nieznacznie różni się od programów GTS2 na PG. Warto dodać, że kryteria kwalifikacji dla zespołów w programie B4i są bardziej wymagające; sama rekrutacja jest zaś kilkuetapowa.

- W pierwszym etapie każdy z zespołów miał przesłać do oceny swój pitchdeck. Do obecnej edycji zgłosiło się ponad 300 zespołów. Na bazie przesłanych prezentacji organizatorzy wybrali zespoły do drugiego etapu, czyli rozmowy rekrutacyjnej. Podczas rozmowy trzeba było przedstawić w większych szczegółach swój projekt i wstępny plan wejścia na rynek. Na bazie zebranych informacji organizatorzy wybrali 17 zespołów, które dostały szansę rozwoju w programie B4i – opisuje liderka zespołu Re-Candy.

Magdalena podczas udziału w programie Gdańsk Tech Startup School rozwijała swój pomysł samodzielnie, pod sam koniec dołączyła do zespołu dodatkowa osoba. Na bazie doświadczeń z Politechniki Gdańskiej do programu w Mediolanie zgłosiła się już w zespole 3 osobowym.

- Do programu Startup School One zgłosiłam się z moim pomysłem sama i muszę przyznać, że bardzo ciężko było mi pracować nad nim w pojedynkę. Jednak program dał mi dużą wiedzę na temat walidacji pomysłu i tworzenia planu biznesowego. Po programie bardzo chciałam rozwijać mój pomysł i pierwsze od czego zaczęłam, to zbudowanie zespołu. Teraz Re-Candy to trzyosobowy zespół pełen pasji i ambicji, żeby przekształcić marzenie w prosperującą firmę. W zajęciach uczestniczymy zdalnie, 29 maja zaprezentujemy nasz projekt w Mediolanie, gdzie powalczymy o udział w Demo Day, na którym obecni będą eksperci oraz potencjalni inwestorzy z rynku włoskiego. Trzymajcie za nas kciuki! – dodaje.

P.S.
Magdalena Fabjanowicz: - Przy okazji zachęcam moich kolegów i koleżanki z Wydziału Chemicznego do zwrócenia uwagi na to, że nasza dziedzina stwarza ogromne możliwości dla powstawania innowacyjnych rozwiązań i rozwijania ich zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przy okazji udziału w programach zagranicznych mamy świetną okazję żeby poznać ludzi i kulturę z innych zakątków świata.

101 wyświetleń