Data dodania: 2024-07-04
Jaskółki Przedsiębiorczości 2024 - chwytak do robota, probiotyczny baton, system do analizy związków chemicznych
Gala finałowa nowej odsłony konkursu Jaskółki Przedsiębiorczości, organizowanego przez Gdańsk Tech Startup School (GTS2) na Politechnice Gdańskiej, rozpoczęła się w piątek 28 czerwca w Audytorium Novum od wręczenia przez prof. Mariusza Kaczmarka, prorektora ds. kształcenia PG wyróżnień w postaci „Dyplomu uznania za wkład w rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości na Politechnice Gdańskiej”. Dyplomy otrzymali: dr inż. Marita McPhillips z Wydziału Zarządzania i Ekonomii, dr inż. Krzysztof Nowicki, prof. PG z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz mgr inż. Damian Kuźniewski z Centrum Transferu Technologii.
Została również wręczona nagroda dla najbardziej zaangażowanego wydziału PG w mobilną grę na terenie kampusu PG, która była elementem tegorocznej edycji konkursu. Tytuł „Jaskółki PG” zdobył Wydział Chemiczny, dla którego symboliczną statuetkę odebrała prof. Agata Kot-Wasik, dziekan Wydziału Chemicznego.
Następnie dziewięć zespołów studenckich zaprezentowało swoje pomysły na innowacyjny produkt lub usługę, które oceniało jury konkursowe w składzie: Damian Kuźniewski, dyrektor Centrum Transferu Technologii, Krzysztof Dolny założyciel firmy FEMAX, przedstawiciel Stowarzyszenia Absolwentów PG oraz Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+, oraz Bartosz Baziński, współzałożyciel i prezes spółki SentiOne, absolwent WETI PG.
– Projekty zgłoszone w tegorocznym konkursie „Jaskółki przedsiębiorczości” były na bardzo wysokim poziomie. Wybór najlepszego projektu nie był łatwy i oczywisty, ponieważ każdy zespół przedstawiał projekty o wysokim potencjale rynkowym i dobrze zdefiniowanej potrzebie potencjalnych użytkowników i klientów rozwiązania – powiedział Damian Kuźniewski. – Wyzwaniem dla uczestników konkursu były z pewnością aspekty biznesowe projektu, w tym model biznesowy i analiza opłacalności ich projektu, dlatego komisja konkursowa doceniła projekty o największym docelowo rynku oraz największej gotowości technologicznej rozwiązania. Wyszliśmy z założenia, że szybkie prototypowanie i testowanie wraz z klientami rozwiązania daje najwyższe szanse na sukces w ich wdrożeniu.
Nagrodzone projekty
Zwycięzcą konkursu został projekt Cellogrip Tomasza Giedrysa czyli modularny chwytak do robota, oparty na sprężonym powietrzu. Jak podkreślał autor projektu, urządzenie składa się z pojedynczych komórek, które można łączyć w dowolny układ, a system jest tani w produkcji i prosty w obsłudze.
– Autor Cellogrip zaprezentował działający prototyp i jego wcześniejsze iteracje i ma pomysł na jego rozwój w przyszłości. Przekonał również jury, że dobrze zna rynek docelowy i oczekiwania potencjalnych klientów rozwiązania, a kompetencje zespołu pozwolą na jego wdrożenie – komentuje Damian Kuźniewski.
Drugie miejsce zajął zespół Liogurt w składzie Łukasz Majewski, Anna Żuralska, Klaudia Ostrowska. Zespół zaprezentował pomysł na produkt Liogurt, czyli baton jogurtowy dostępny w różnych smakach, stworzony z myślą o osobach dbających o zdrowie jelit, aktywnych fizycznie oraz rodzicach poszukujących zdrowych przekąsek dla swoich dzieci. Jak przekonywały podczas prezentacji autorki projektu produkt ten łączy wartość odżywczą jogurtu z korzyściami probiotyków, a dzięki wykorzystaniu procesu liofilizacji, Liogurt można zabrać ze sobą wszędzie i ma dłuższy okres przydatności do spożycia. Dzięki obniżonej aktywności wody produkt ten nie jest wrażliwy na standardowe warunki przechowywania. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję podczas przerwy spróbować batoników Liogurt w dwóch smakach: malinowym oraz bananowym.
Trzecie miejsce przypadło projektowi MoleculeSolver autorstwa Rafała Stojałowskiego, który zgłosił do konkursu system informatyczny zapewniający dostęp do modelu sztucznej inteligencji pozwalający na automatyczne wykonywanie analizy związków chemicznych z minimalną ingerencją człowieka. MoleculeSolver ma za zadnie skracać czas prowadzenia skomplikowanych badań nad strukturą cząsteczek np. w przemyśle farmaceutycznym.
Nagrody finansowe w wysokości 1-3 tys. zł dla zwycięskich projektów były sponsorowane przez Rektora PG. Zespoły finalistów otrzymały również nagrody rzeczowe sponsorowane przez Politechniczny Klub Biznesu PKB+.
Pozostali finaliści konkursu
Buratta Świata (gotowy wegański ser typu burrata w zalewie na bazie oliwy z przyprawami); Marta Narloch, Julia Baczewska, Kina Malinowska
AquaSat Innovations (rozwój satelity lub konstelacji satelitów skoncentrowanych na wykrywaniu podpowierzchniowych źródeł wody pitnej); Maciej Piórkowski, Marcin Kotynia, Michał Piotruk
Favorit (symulator jazdy konnej VR); Marta Neumann, Paweł Tumialis
NextStep Navigators (platforma internetowa do zarządzania karierą); Aleksandra Kulas, Jakub Deniziak
EST (stacje wynajmu powerbanków, aplikacja i strona internetowa umożliwiająca lokalizowanie stacji oraz sprawdzanie dostępności powerbanków); Mikołaj Mikołajczak
QuantumEdge (model sztucznej inteligencji opartej o kwantowe uczenie maszynowe); Kamil Szefler.
O oprawę artystyczną gali zadbała Gdańska Orkiestra Akademicka. Koncertu w jej wykonaniu można było wysłuchać również po zakończeniu gali.
Za organizację wydarzenia i jego przebieg odpowiadał zespół GTS2 w składzie: Agnieszka Niekurzak, pomysłodawczyni i menedżerka konkursu, Aleksandra Kocińska promocja wydarzenia i komunikacja w mediach społecznościowych oraz Robert Bajko, kierownik Gdańsk Tech Startup School.