#studenci | Politechnika Gdańska

Treść strony

2024 QS Europe University Ranking

logo rankingu
W inauguracyjnej edycji rankingu QS Europe University zakwalifikowano 688 uczelnie z 42 krajów, w tym 33 uczelnie z Polski.

Politechnika Gdańska zajęła 319 miejsce w rankingu.

Miejsca na podium rankingu zajęły: University of Oxford, Swiss Federal Institute of Technology z Zurychu, University of Cambridge. Spośród polskich uczelni najwyższy wynik uzyskał Uniwersytet Warszawski (92 miejsce), Uniwersytet Jagielloński (122 miejsce) i Politechnika Warszawska (211 miejsce).

W klasyfikacji uczelni z krajów Europy Wschodniej Politechnika Gdańska zajęła 24 pozycję.

Tagi

Studia podyplomowe Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu – wspólna inicjatywa FarU

Wybrzeże Bałtyku
Rozpoczęła się rekrutacja na pierwszą edycję studiów podyplomowych Uczelni Fahrenheita Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu. Powstanie studiów i opracowanie ich programu jest wynikiem współpracy przedstawicieli rad uczelni trójmiejskich oraz reprezentantów Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, tworzących Uczelnie Fahrenheita.

Studia podyplomowe Mitygacja i adaptacja do zmiany klimatu mają na celu pozyskanie i pogłębienie wiedzy, kompetencji i umiejętności słuchaczy w zakresie mitygacji, definiowanej jako łagodzenie skutków współczesnej zmiany klimatu oraz adaptacji obszarów zurbanizowanych, wiejskich i ich społeczności do zmian klimatu. To studia o unikalnej formule, która wynika z ich interdyscyplinarnego charakteru, partnerstwa trzech uczelni oraz skoncentrowania na praktycznych rozwiązaniach.

Tagi

Studenci PG badali Arktykę

Na tle krajobrazu Spitsbergenu pięcioro studentów. Trzymają granatowy baner z logotypem wyprawy Spitsbergen Challenge.
Grupa studentów z koła naukowego PG „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska” wróciła z wyprawy na Spitsbergen, gdzie prowadzili badania geologiczne, hydrologiczne czy lichenometryczne. Wyjazd był jednym z etapów projektu PLUTONIUM „Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa do Arktyki”.

Wyprawa odbyła się w dniach 9-23 sierpnia br. Studenci udali się z Polski do miasteczka Longyearbyen – stolicy archipelagu Svalbard. Stamtąd wyruszyli nalężącym do Instytutu Oceanologii PAN statkiem badawczym R/V „Oceania”, do laguny Eidembukta.

Tagi

Konferencja IAKOŚ – studenci i doktoranci o środowisku i ekologicznych technologiach

Zielony rysowany listek i czarny napis IAKOŚ 2023
W dniach 20-22 września 2023 na Politechnice Gdańskiej odbędzie się kolejna, ósma już edycja Interdyscyplinarnej Akademickiej Konferencji Ochrony Środowiska – IAKOŚ. Wydarzenie skierowane jest do studentów i doktorantów z całej Polski, którzy zajmują się szeroko rozumianą ochroną środowiska, a za organizacje odpowiadają studenci kół naukowych naszej uczelni.

 „Przystosowanie infrastruktury Polski do samochodów elektrycznych", „Błękitna infrastruktura w miastach w kontekście walki ze zmianami klimatu” czy „Wieże dla nietoperzy – Polska jako europejski pionier we wdrażaniu nowych rozwiązań ochronnych” – to tylko niektóre z tematów, które w tym roku przygotowali dla słuchaczy młodzi naukowcy, uczestniczący w konferencji IAKOŚ.

Tagi

2 października rozpoczynamy nowy rok akademicki

gmach główny
Uroczyste otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji inauguracji roku akademickiego 2023/2024 odbędzie się 2 października o godzinie 11.15 w Auli Gmachu Głównego. Wydarzenie będzie transmitowane online na uczelnianym kanale YouTube.  

Jak co roku, uroczystość rozpocznie się przemówieniem inauguracyjnym, które wygłosi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Po oficjalnym ogłoszeniu nowego roku akademickiego przez Rektora, nastąpi wręczenie medali i odznaczeń, w tym nadanie po raz czwarty tytułu „Osobowość Politechniki Gdańskiej”.

Tagi

Adapciak powita nowych studentów

Na niebieskim tle czarno-zielony napis ADAPCIAK
Już 1 września rozpocznie się Adapciak – obóz adaptacyjny dla nowo przyjętych studentów Politechniki Gdańskiej. Przed świeżo upieczonymi żakami aż 6 dni wypełnionych fantastyczną zabawą i atrakcjami.

Adapciak tworzony jest przez studentów i dla studentów. Wydarzenie organizuje Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej, a przeznaczone jest ono dla osób, które w tym roku akademickim rozpoczynają przygodę z PG. W tym roku odbędzie się on w dniach 1-6 września. Dla świeżo upieczonych żaków to znakomita okazja do zapoznania się z uczelnią oraz nawiązania pierwszych znajomości.

Tagi

Dołącz do drużyny PG i kręć kilometry dla Gdańska

Dwie osoby na rowerach
1 września rozpoczyna się kolejna edycja organizowanej przez Miasto Gdańsk kampanii „Rowerem do pracy i szkoły – kręć kilometry dla Gdańska”. W inicjatywę włącza się także Politechnika Gdańska, którą znajdziemy na liście drużyn biorących udział w kampanii. Zachęcamy studentów i pracowników PG do wspólnej zabawy. Już teraz można zapisać się do uczelnianej drużyny.

Celem kampanii jest promowanie jazdy na rowerze jako ekologicznego środka transportu, propagowanie zdrowego stylu życia oraz wykorzystywania roweru i innych form mikromobilności w codziennych podróżach do pracy, szkoły czy na uczelnię. Organizatorem jest Miasto Gdańsk. Rozpoczynająca się edycja będzie już 11. w historii kampanii i potrwa od 1 września do 30 listopada 2023 roku. W tym okresie uczestnicy zabawy mogą rejestrować swoje przejazdy i zdobywać za nie punkty. Te z kolei – zagwarantować mogą atrakcyjne nagrody.

To dla mnie czas intensywnego rozwoju. Aleksandra Laska absolwentką Szkoły Doktorskiej

Uśmiechnięta naukowczyni
Aleksandra Laska z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa jest kolejną absolwentką Szkoły Doktorskiej w nowym systemie kształcenia doktorantów. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół inżynierii mechanicznej, a w pracy doktorskiej badała właściwości złączy ze stopów aluminium.

Promotorem pracy doktorskiej naukowczyni, pt. „Influence of friction stir welding technological parameters on the properties of the joints of selected aluminum alloys” (Wpływ parametrów technologicznych zgrzewania tarciowego z przemieszaniem na własności złączy z wybranych stopów aluminium) jest prof. Marek Szkodo. Recenzenci to dr hab. inż. Mirosław Czechowski profesor UMG (Uniwersytet Morski w Gdyni), prof. dr hab. inż. Lucjan Śnieżek (Wojskowa Akademia Techniczna), prof. dr hab. inż.

Tagi

Politechnika Gdańska po raz czwarty w rankingu szanghajskim

baner
Po raz czwarty Politechnika Gdańska została sklasyfikowana w Academic Ranking of World Universities (ARWU), czyli tzw. rankingu szanghajskim, który uznaje się za najbardziej prestiżowy ranking szkół wyższych na świecie. W rankingu znalazło się tylko dziewięć polskich uczelni.

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie, zwany Listą Szanghajską, jest przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju od 2003 r. Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe miejsca są wymieniane tylko w przybliżeniu – uczelnie pojawiają się w grupach liczących 100 placówek.

Tagi

Arktyczna przygoda studentów PG

Svalbard, Longyearbyen
Koło Naukowe Studentów Politechniki Gdańskiej „MIŚ” właśnie rozpoczęło kolejny etap ekspedycji za koło podbiegunowe. W ramach projektu PLUTIONIUM „Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa do Arktyki”. Celem studentów jest laguna Eidembukta, do której udadzą się na pokładzie statku badawczego Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk „Oceania”.

W projekcie PLUTIONIUM „Spitsbergen challenge – wyprawa naukowa do Arktyki” udział bierze sześcioro studentów z trzech wydziałów Politechniki Gdańskiej: Inżynierii Lądowej i Środowiska, Chemicznego oraz Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Opiekunką projektu jest prof. Katarzyna Jankowska.

Tagi
Subskrybuj #studenci