Cele Zrównoważonego Rozwoju na PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Światło a zdrowie i środowisko - co warto wiedzieć?

Światło a zdrowie i środowisko - co warto wiedzieć?
Dr hab. inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska – architekt i projektant oświetlenia, profesor na Politechnice Gdańskiej – bada wpływ sztucznego światła na zdrowie i środowisko. Pracowała w Berlinie, Londynie, Nowym Jorku i Zurychu, uczestnicząc w realizacji projektów takich jak Burj Khalifa w Dubaju, Tribute in Light Memorial w Nowym Jorku czy iluminacja nowego Planetarium dla Royal Observatory Greenwich. Jest członkinią prestiżowego Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA) oraz jedyną przedstawicielką Polski w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Projektantów Oświetlenia (IALD) w stopniu professional member.

Polska jest jednym z krajów o najszybszym tempie wzrostu zanieczyszczenia światłem w Europie. Aż 20% mieszkańców żyje w obszarach, gdzie nocne niebo jest tak rozjaśnione, że ich wzrok nie przechodzi w tryb nocnego widzenia. Choć problem ten dotyka każdego, wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy.

Naukowcy zbadają jak drzewa poprawiają jakość życia w miastach

Naukowcy zbadają jak drzewa poprawiają jakość życia w miastach
Ze względu na brak odpowiedniej wiedzy związanej ze złożonymi zależnościami pomiędzy drzewami a środowiskiem oraz niesprzyjające warunki panujące w miastach, średnia długość życia miejskich drzew w ciągu ostatnich kilku dekad drastycznie spadła. Urban ElemenTREE to międzynarodowy projekt, którego celem jest odwrócenie tej sytuacji poprzez integrację wiedzy i narzędzi z zakresu wielu dyscyplin naukowych, w tym architektury i urbanistyki, inżynierii środowiska i wiatrowej oraz chemii. Liderem projektu jest Politechnika Gdańska, a w skład grupy badawczej wchodzą naukowcy z Wydziału Architektury, Wydziału Chemicznego oraz Inżynierii Lądowej i Środowiska.

– Badania nad drzewami rosnącymi w miastach są oczywiście prowadzone, ale są to często badania wycinkowe – tłumaczy dr. Joanna Badach, kierownik projektu. – Badamy jakość powietrza, ryzyko związane z silnymi wiatrami, naświetlenie, odporność na wysokie temperatury i zanieczyszczenia. W projekcie zbieranie tych danych zostanie uzupełnione o nowe, przekrojowe badania w bardzo zróżnicowanych pod wieloma względami miastach. Zastosujemy nowe metody badawcze i techniki, np.

Zmień nawyki – pij wodę prosto z kranu 

Zmień nawyki – pij wodę prosto z kranu 
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.  Jest to okazja, by zastanowić się, jak nasze codzienne nawyki związane z piciem wody wpływają na środowisko. Jednym z prostych, ale znaczących działań, jest rezygnacja z picia wody w jednorazowych butelkach na rzecz wody z kranu. 

Cel 6 Zrównoważonego Rozwoju ONZ określony w Rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, w dniu 25 września 2015 r., dąży do zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wody i warunków sanitarnych poprzez zrównoważoną gospodarkę zasobami wodnymi.  W Polsce mamy to szczęście, że dostęp do wody pitnej jest powszechny i łatwy – wystarczy odkręcić kran. 

Z energią i na dwóch kółkach – dołącz do 4. edycji kampanii „Rowerem na Uczelnię”!

Z energią i na dwóch kółkach – dołącz do 4. edycji kampanii „Rowerem na Uczelnię”!
1 kwietnia rusza kampania „Rowerem na Uczelnię” (RnU), która zachęca do codziennych dojazdów na Uczelnię rowerem, hulajnogą lub urządzeniem transportu osobistego (UTO). Kampania organizowana jest od 2022 roku przez Politechnikę Gdańską i Uniwersytet Gdański w ramach FarU dla swoich pracowników, studentów i doktorantów.

W tegorocznej edycji, która będzie trwać od 1. kwietnia do 30. września, możesz rywalizować:

Innowacja Orlenu i Politechniki Gdańskiej pomoże polskiej energetyce

Innowacja Orlenu i Politechniki Gdańskiej pomoże polskiej energetyce
Spółka Orlen Projekt wspólnie z Politechniką Gdańską, opracowała dwa typy innowacyjnych konstrukcji do budowy linii wysokiego napięcia. Dzięki zastosowaniu mniejszej ilości stali są one lżejsze, tańsze i mniej obciążające środowisko niż dotychczasowe rozwiązania.

Licencję na wykorzystanie nowatorskich konstrukcji słupów energetycznych będą mogli zakupić wszyscy Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych (OSD) w Polsce, jak również biura projektowe, które budują i modernizują linie na rzecz OSD. To ułatwi modernizację sieci dystrybucyjnych i znacznie obniży jej koszty.

Tydzień Otwartej Edukacji 2025. Biblioteka PG zaprasza

Tydzień Otwartej Edukacji 2025. Biblioteka PG zaprasza
Co roku na całym świecie w pierwszym tygodniu marca obchodzony jest Tydzień Otwartej Edukacji, tegoroczna odsłona odbędzie się w dniach 3-7 marca 2025 r. Celem tygodnia jest podnoszenie świadomości, prezentowanie inicjatyw i świętowanie wpływu otwartej edukacji na nauczanie i uczenie się. Podczas Tygodnia Otwartej Edukacji organizowane są wydarzenia online i lokalne, takie jak warsztaty, seminaria internetowe, dyskusje czy debaty.

W tym roku bibliotekarze z PG zapraszają wszystkich chętnych, w tym studentów i nauczycieli akademickich, na dwa krótkie szkolenia poświęcone otwartym zasobom edukacyjnym.

Jak efektywniej i taniej wyprodukować „zielony wodór”?

Jak efektywniej i taniej wyprodukować „zielony wodór”?
Pomysł na to mają polscy naukowcy. Dr inż. Mariusz Szkoda z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej oraz dr hab. Anna Ilnicka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu chcą opracować innowacyjny sposób syntezy stabilnych katalizatorów na bazie azotków. Projekt uzyskał dofinansowanie w kwocie niemal 2 mln zł z Narodowego Centrum Nauki w ramach programu OPUS.

Wodór jest znakomitym nośnikiem energii. Obecnie jego wykorzystanie kojarzy nam się głownie z zasilaniem samochodów, ale użytkowany jest także w transporcie morskim czy szynowym, a jak mówią naukowcy – w niedalekiej przyszłości może także zagościć w gospodarstwach domowych. 

Zielona energia i gospodarka cyrkularna. 3,7 mln euro na projekty badawcze

Cele Zrównoważonego Rozwoju na PG
Naukowcy Politechniki Gdańskiej pokierują trzema międzynarodowymi projektami, na które przyznane zostało dofinansowanie na łączną kwotę 3,7 mln euro z programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027. Umowy o dofinansowaniu podpisali 21 października prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej oraz Konrad Wojnarowski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Z ramienia MFiPR w uroczystości na PG uczestniczył też wiceminister Jacek Karnowski. Badania realizowane będą w międzynarodowym partnerstwie z podmiotami z Danii, Szwecji, Niemiec i Litwy.

Podczas spotkania w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej wiceszef Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej podkreślił rolę współpracy transgranicznej na obszarze Południowego Bałtyku oraz pogratulował beneficjentom innowacyjnych projektów. 

Subskrybuj Cele Zrównoważonego Rozwoju na PG