dr Zbigniew Canowiecki
Osobowość Politechniki Gdańskiej 2024

  • w uznaniu szczególnych zasług na rzecz promocji Uczelni potwierdzonej wieloletnią działalnością, w tym przewodniczeniu Konwentom Gospodarczym Politechniki Gdańskiej i Zespołowi Doradców Gospodarczych przy Rektorze PG oraz organizacji na Uczelni debat i konferencji środowiska gospodarczego, naukowego i samorządowego. Istotnymi inicjatywami były m.in. debaty dotyczące zagospodarowania Dolnej Wisły, terenów postoczniowych oraz ostatnio wspólne opracowanie kluczowych wyzwań rozwojowych Pomorza, a także
  • w uznaniu zasług w działalności zawodowej na polu gospodarczym i aktywności społecznej służącej społeczeństwu regionu województwa pomorskiego, czego dowodem jest tworzenie i przewodniczenie strukturom samorządu gospodarczego podejmującego aktywną współpracę z Politechnikę Gdańską m.in. w zakresie staży i praktyk dla studentów. Przykładem wspierania współpracy obu środowisk jest inicjatywa nagrody Primum Cooperatio dla naukowca, który swoim działaniem udowodnił możliwość skutecznego wdrażania opracowań naukowych w gospodarce.

Wywiad ze Zbigniewem Canowieckim

Zbigniew Canowiecki

Urodził się 25 września 1949 roku w Gdańsku. W 1968 roku ukończył Technikum Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, a w roku 1975 studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej w zakresie telekomunikacji. W okresie studiów działał w Klubie Studenckim Żak, będąc między innymi prezesem Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Zbyszka Cybulskiego oraz Międzyuczelnianego Ośrodka Filmu i Fotografii, a także przewodniczącym Gdańskiego Klubu Dziennikarzy Studenckich i dziennikarzem telewizyjnym.

W latach 1975–1977 był dyrektorem Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, następnie zastępcą dyrektora i dyrektorem Zakładu „Jantar” Kombinatu „Polsrebro” w Sopocie (1977–1982). W latach 1978–1981 był radnym sopockiej Rady Narodowej, gdzie jako wiceprzewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej przyczynił się do wstrzymania budowy osiedla wieżowców obok Urzędu Miejskiego oraz do zablokowania realizacji projektu Drogi Czerwonej wiążącej się z wyburzeniem całego ciągu zabytkowych budynków.

W 1982 rozpoczął pracę w gdańskim przedsiębiorstwie Centrostal, najpierw jako zastępca dyrektora, a następnie dyrektor naczelny. W 1992 doprowadził do prywatyzacji przedsiębiorstwa, a w 1997 do wprowadzenia spółki na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Twórca grupy kapitałowej Centrostal, którą kierował do 2007 roku.

Od początku lat dziewięćdziesiątych angażował się w tworzenie nowych struktur samorządu gospodarczego. Pełnił między innymi funkcję prezesa Gdańskiej Izby Gospodarczej. Z jego inicjatywy nastąpiło połączenie wielu osobno działających izb gospodarczych w jedną Pomorską Izbę Przemysłowo-Handlową, której został prezydentem. Jest jednym z założycieli Gdańskiego Klubu Biznesu i walnie przyczynił się do rewitalizacji zabytkowej Villi Patschke’go będącej siedzibą stowarzyszenia. Był członkiem Rady Krajowej Izby Gospodarczej oraz członkiem założycielem Związku Polskiego Przemysłu, Handlu i Finansów w Warszawie.

W 1998 roku zainicjował powołanie, wspólnie z piętnastoma organizacjami, Sejmiku Gospodarczego Województwa Pomorskiego, przekształconego później w Pomorską Radę Przedsiębiorczości, której przez wiele lat przewodniczył. Jest pomysłodawcą Nagrody Gospodarczej Województwa Pomorskiego „Pomorski Gryf Gospodarczy”. W 1989 roku uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Gdańskim. Jest autorem kilkunastu artykułów i opracowań naukowych. Wspólnie z prof. Iwoną Sagan wydał książkę „Między integracją a konkurencją. Gdańsko-Gdyński Obszar Metropolitalny”. W 1996 roku został powołany w skład Rady Regionalnej Politechniki Gdańskiej. Był członkiem Rady Instytutu Studiów Europejskich. W latach 1996–1997 pełnił funkcję rektora Wyższej Szkoły Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni. Wykładał w Szkole Wyższej Prawa i Dyplomacji w Gdyni.

W latach 2004–2013 był członkiem Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Pomorskiego. W maju 2013 roku został powołany w skład Rady Gospodarczej przy Wojewodzie Pomorskim. Od 2010 roku pełnił funkcję prezesa zarządu Pracodawców Pomorza, a także wiceprezydenta Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2011 został powołany przez Ministra Rozwoju Regionalnego w skład Krajowego Forum Terytorialnego. Był członkiem Konwentów Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademii Morskiej i  Akademii Sztuk Pięknych. Członek Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego w Warszawie oraz Rady Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. We wrześniu 2020 roku został powołany na przewodniczącego Konwentu Gospodarczego przy Rektorze Politechniki Gdańskiej. Obecnie kieruje Konwentem Gospodarczym przy Związku Uczelni im. Daniela Fahrenheita oraz przewodniczy Zespołowi Doradców Gospodarczych przy Rektorze PG. Jest prezydentem Pracodawców Pomorza i członkiem Rady Głównej Konfederacji Lewiatan w Warszawie.
    
Angażuje się społecznie na rzecz służby zdrowia i kultury. W latach 2004–2008 był przewodniczącym Rad Społecznych kilku podmiotów leczniczych oraz pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Swissmed SA (2003–2005). W latach 2001–2002 był przewodniczącym Rady Pomorskiej Regionalnej Kasy Chorych, a w okresie 2002–2003 wiceprzewodniczącym Rady Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecnie jako wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego przewodniczy zespołowi ds. ochrony zdrowia. Za całokształt działalności na rzecz ochrony zdrowia otrzymał statuetkę Gryfa Pomorskiego z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego.

Był wieloletnim członkiem Rady Muzeum Historii Miasta Gdańska. Zasiadał  w Radzie Gdańskiej Fundacji Multimedialnej oraz przewodniczył Radzie Fundacji Theatrum Gedanense. Obecnie kieruje Radą Programową Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Radą Fundacji Terytoria Książki, Społecznym Komitetem Wsparcia Budowy Opery Bałtyckiej oraz przewodniczy Radzie Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Otrzymał Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za wspierania kultury.

Regularnie pisuje felietony do miesięcznika „Prestiż”, tygodnika „Zawsze Pomorze” i Magazynu Pomorskiego na tematy gospodarcze i społeczne. Z własnych środków wspiera wiele przedsięwzięć wydawniczych oraz służbę zdrowia, fundacje działające na rzecz kultury i organizacje charytatywne. O historii jego życia i dokonań red. Barbara Kanold napisała książkę zatytułowaną „Biznesmen z sercem społecznika” (2014).

Jest laureatem wielu nagród i plebiscytów. Otrzymał m.in.: Złoty Filar (1995), Orzeł Pomorski (2002), Złota Żyrafa za styl mecenasa kultury (2003), Gryf Gospodarczy (2009), nagroda „Ludzie, którzy zmieniają biznes”, Nagroda Specjalna „Biznes Wybiera Mediacje” za promowanie mediacji w środowisku gospodarczym (2020), tytuły Homo Popularis, Dżentelmen Roku, Radiowa Osobowość Roku (2011) oraz Laureat Laureatów Orła Pomorskiego (2012).

Został odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004), a za wybitne zasługi dla Gdańska Medalem Księcia Mściwoja II (2009). Ponadto wyróżniono go medalem „Sint Sua Praemia Laudi” za zasługi dla województwa pomorskiego (2011), Gryfem Pomorskim za wybitne zasługi na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w województwie pomorskim (2011 i 2024), Odznaką Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej (2015), Medalem Stulecia Niepodległości przyznanym przez Prezydenta Miasta Gdańska (2018), Medalem za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej oraz Medalem Jubileuszowym 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego.