Spotkanie akademickie „O kompleksach słów kilka…” na Politechnice Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-02-05

Spotkanie akademickie „O kompleksach słów kilka…” na Politechnice Gdańskiej

kompleksy
W sobotę, 5 lutego 2022 roku, odbyło się spotkanie akademickie, podczas którego Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej gościł uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego. Ze względu na pandemię COVID-19 było to pierwsze spotkanie stacjonarne od listopada 2019 roku. Pomimo tego w spotkaniu „O kompleksach słów kilka…” wzięło udział aż 50 osób.

Pierwszym punktem spotkania był wykład dr hab. inż. Agnieszki Pladzyk, prof. PG, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się czym są związki kompleksowe, jak i dlaczego powstają, jaka jest ich historia i w jak przeróżnych dziedzinach znajdują zastosowanie poczynając od laboratorium, a kończąc na życiu codziennym, sztuce czy medycynie.

Po wykładzie uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy – dwie z nich udały się na zajęcia rachunkowe, a dwie pozostałe do laboratorium. Podczas ćwiczeń, prowadzonych przez dr inż. Kingę Kaniewską-Laskowską oraz dr inż. Annę Ordyszewską, uczniowie zdobyli podstawową wiedzę o związkach kompleksowych – w szczególności poznali sposób zapisu ich wzorów i nazewnictwo. W dalszej części rozwiązywali zadania rachunkowe związane z równowagą kompleksowania.

W ramach zajęć laboratoryjnych, prowadzonych przez dr inż. Annę Ciborską, mgr Katarzynę Kowalewską i dr. inż. Andrzeja Okuniewskiego, uczestnicy mieli możliwość poznania różnych rodzajów związków kompleksowych, które samodzielnie otrzymywali, a także poznali ich zastosowanie w praktyce chemika. Zajęcia były również doskonałą okazją do zapoznania się z zasadami BHP oraz podstawowymi technikami pracy w laboratorium.

Po przerwie na posiłek i aktywność ruchową uczniowie powrócili na zajęcia i grupy zamieniły się – osoby uczestniczące poprzednio w ćwiczeniach poszły na zajęcia do laboratorium i odwrotnie.

Jest nam bardzo miło, że organizowane przez nas zajęcia cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem pomimo trudnych czasów, i że uczniowie doceniają naszą pracę. Oto kilka opinii:

„Bardzo wartościowy merytorycznie wykład, połączony z doskonale wytłumaczoną częścią laboratoryjną oraz rachunkową.”

Paweł z Gdańska

„Zajęcia były bardzo ciekawe. Przekaz informacji był jasny i zrozumiały. Osoby, które prowadziły zajęcia były otwarte i przyjazne – chętnie odpowiadały na pytania i służyły pomocą. Część praktyczna świetnie wykonana.”

Monika z Malborka

„Zajęcia były niezwykle interesujące i fascynujące. Chemia to definitywnie pasjonujący mnie przedmiot. Dzięki wykładowi zdobytą wiedzę mogliśmy przelać w praktykę. Będę chodził na kolejne spotkania”.

Jakub z Gdańska

„Bardzo dobrze przeprowadzone zajęcia: krótko, zwięźle i na temat. Pozdrawiam :)”

Tomasz z Lęborka

„Zajęcia były przeprowadzone ciekawie i zrozumiale. Wszystkie zagadnienia wytłumaczone rzetelnie. Oraz prowiant był dobry.”

Jan z Gdańska

Opracowanie:
dr inż. Andrzej Okuniewski
Katedra Chemii Nieorganicznej
Wydział Chemiczny
Politechnika Gdańska

30 wyświetleń