Relacja ze spotkania "Twierdzenie Pitagorasa jakiego nie znacie" | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-04-23

Relacja ze spotkania "Twierdzenie Pitagorasa jakiego nie znacie"

Twierdzenie Pitagorasa jakiego nie znacie
23 kwietnia 2022 roku w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”, pracownicy Centrum Matematyki Politechniki Gdańskiej zorganizowali spotkanie akademickie „Twierdzenie Pitagorasa jakiego nie znacie”.  Zajęcia skierowane były do uczniów klas VII, VIII.

Na wykładzie uczniowie poznawali różne wersje twierdzenia Pitagorasa, o których nie mówi się w szkole. Zapoznali się z kilkoma dowodami tego twierdzenia, w tym także z dowodem Jamesa Garfielda (byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych) i Leonarda da Vinci. Poznali wiele ciekawostek, między innymi co wspólnego miały wylewy Nilu w dawnym Egipcie z twierdzeniem Pitagorasa.

Na laboratoriach komputerowych konstruowali różne wersje twierdzenia Pitagorasa, księżyce Hipokratesa i ślimaki Teodorosa.

Na ćwiczeniach rozwiązywali zadania korzystając z wiadomości zdobytych na wykładzie i laboratoriach, oraz wspólnie stworzyli fraktal - drzewo Pitagorejskie.

Przykładowe opinie uczniów:

„Myślę, że zajęcia były prowadzone bardzo interesująco. Dowiedziałem się wielu nowych , ciekawych rzeczy a także miałem okazję wypróbować program GeoGebra z którego z pewnością skorzystam w celu efektywniejszej nauki.”

Nikodem z Żelistrzewa

„Zajęcia były bardzo fajne, prowadzący bardzo mili i bardzo dobrze prowadzili zajęcia. Dużo nowych wiadomości.”

Milan z Żelistrzewa

„Bardzo dużo się dowiedziałem. Zajęcia były świetne!”

Zbigniew z Wejherowa

Spotkanie było bardzo udane i bardzo się podobało. Co ciekawe na zajęcia zapisało się przypadkowo dwóch tegorocznych maturzystów. Z rozmowy z nimi wynikało, że ku swojemu zdziwieniu dowiedzieli się wielu nowych i ciekawych rzeczy, oraz zdobyli umiejętności, które na pewno wykorzystają w dalszej nauce.