Spotkanie akademickie "Elektrolity nie tylko w napojach‽" na Politechnice Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-05-14

Spotkanie akademickie "Elektrolity nie tylko w napojach‽" na Politechnice Gdańskiej

Elektrolity
W sobotę, 14 maja 2022 roku, odbyło się drugie już od początku pandemii stacjonarne spotkanie akademickie z chemii. Na zajęciach „Elektrolity nie tylko w napojach‽” gościliśmy 10 uczniów szkół ponadpodstawowych i 1 ucznia szkoły podstawowej z województwa pomorskiego.

Pierwszym punktem spotkania był wykład, który został podzielony na dwie części. W pierwszej dr inż. Andrzej Okuniewski przedstawił rys historyczny oraz omówił teorie kwasów i zasad, procesy dysocjacji i hydrolizy, moc elektrolitów i skalę pH. W drugiej z kolei dr inż. Damian Rosiak omówił problematykę roztworów buforowych. Przedstawił najważniejsze bufory stabilizujące pH płynów ustrojowych oraz różne procesy, które pozwalają osiągnąć odpowiednie pH w różnych częściach organizmów żywych.

Podczas ćwiczeń, prowadzonych przez dr inż. Aleksandrę Ziółkowską oraz mgr inż. Natalię Szynkiewicz, uczniowie doskonalili umiejętność obliczania stężeń procentowych i molowych, ich wzajemnego przeliczania i wyznaczania stężeń roztworów powstałych w wyniku zmieszania innych roztworów. Ponadto wykonywali obliczenia pH dla roztworów mocnych i słabych elektrolitów. W tym drugim przypadku wykorzystywali aparat równowagi chemicznej.

W ramach zajęć laboratoryjnych, prowadzonych przez inż. Agnieszkę Kierył, dr. inż. Andrzeja Okuniewskiego i dr. inż. Damiana Rosiaka, uczestnicy mieli możliwość zbadania odczynu roztworów różnorodnych kwasów, zasad i soli z wykorzystaniem wskaźników naturalnych, syntetycznych i pH-metru. Ponadto każdy z uczestników mógł otrzymać samodzielnie wskaźnik ftalowy w wyniku kondensacji bezwodnika ftalowego z różnymi fenolami (m.in. fenoloftaleinę i fluoresceinę).

Pomimo niewielkiej liczby uczestników, jak zawsze jest nam bardzo miło, że uczniowie doceniają naszą pracę. Oto kilka opinii:

"Wykład był ciekawy i zawierał wiele informacji. Część zadań było łatwych, ale parę trudnych. Nauczyłam się wykonywać trudniejsze zadania i dowiedziałam wielu informacji. Bardzo fajne były doświadczenia, fajna zabawa."

Alicja z Kartuz

"Zajęcia zostały bardzo profesjonalnie poprowadzone. Zadania w laboratorium były bardzo ciekawe. Z chęcią chciałbym, aby trwały więcej."

Konrad z Gdańska

"Fajne zajęcia, najlepsze były zajęcia laboratoryjne."

Jakub z Chojnic

"Bardzo podobała mi się część, gdzie był wykład – ciekawie przeprowadzona. Wszyscy byli naprawdę mili, spokojnie tłumaczyli i atmosfera umożliwiała komfortową naukę."

Nina z Gdańska

Opracowanie:
dr inż. Andrzej Okuniewski
Katedra Chemii Nieorganicznej
Wydział Chemiczny
Politechnika Gdańska

26 wyświetleń