Spotkanie akademickie pt. "Aspekty praktyczne wymiany informacji malinki z dodatkami przy użyciu skryptów Python" | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-05-28

Spotkanie akademickie pt. "Aspekty praktyczne wymiany informacji malinki z dodatkami przy użyciu skryptów Python"

Malinka
28 maja 2022 roku o godz. 10:00 w Politechnice Gdańskiej na Wydziale Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki odbyło się spotkanie akademickie pt. „Aspekty praktyczne wymiany informacji malinki z dodatkami przy użyciu skryptów Python”. 

Zajęcia rozpoczęły się wykładem poprowadzonym przez dr. Tomasza Neumanna na którym omówiono budowę i zasadę działania minikomputera Raspberry Pi 4B, podłączenia do złącz GPIO urządzeń peryferyjnych oraz podstawową składnię języka Python umożliwiającą implementację skryptów pozwalających na komunikację z podłączonymi elementami pod czujnikami do minikomputera. Zostały także pokazane przykłady bardziej zaawansowanych systemów wykorzystujących minikomputer Raspberry Pi, które wpisują się w ideę Internet of Things.Druga część zajęć (pod opieką dr. T. Neumanna i dr. inż. Adama Bujnowskiego oraz od strony technicznej mgr. inż. Kamila Osińskiego) obejmowała już aspekty praktyczne oraz wykorzystania wiedzy i informacji przekazanej na wykładzie. Uczniowie pracując w grupach dwuosobowych musieli zmierzyć z typowymi pomiarami wielkości fizycznych za pomocą mierników uniwersalnych, ale także samemu budować proste układy elektroniczne z wykorzystaniem płytek stykowych oraz udostępnionych elementów elektronicznych. Pomimo, iż na początku wydawało się to trudne oraz dość abstrakcyjne, radość z uruchomienia układu za pomocą kodu skryptu, który  realizował miganie pojedynczą diodą bądź układu diod była jeszcze większa. Uczniowie mieli także możliwość uruchomienia matrycy czujników w podczerwieni podłączonej do Raspberry Pi, którą wyznaczali temperaturę procesora tego minikomputera poddając go coraz większemu obciążeniu. Z opinii uczniów wynika, że zajęcia były ciekawe,  przystępnie poprowadzone oraz pozwalały na „zabawę ze sprzętem” w dobrze wyposażonych laboratoriach z nowoczesnym sprzętem komputerowym.

27 wyświetleń