Spotkanie akademickie "Układy równań liniowych" na Politechnice Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2019-05-18

Spotkanie akademickie "Układy równań liniowych" na Politechnice Gdańskiej

układy równań
18 maja 2019 roku na Politechnice Gdańskiej, w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”, odbyło się spotkanie akademickie „Układy równań liniowych”. Zostało ono przygotowane i poprowadzone przez pracowników Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość. Zajęcia skierowane były do uczniów klas VII, VIII i klas gimnazjalnych. Spotkanie było kontynuacją dwumiesięcznego kursu e-learningowego. Nie wszyscy uczestniczyli wcześniej w kursie. Pomimo, że omawiane zagadnienia były rozszerzeniem i uzupełnieniem treści e-kursu, stanowiły osobną całość możliwą do zrozumienia bez uczestnictwa w nim.

Wykład pt. „Równania i układy równań” poprowadziły wspólnie dr Anna Niewulis i mgr Justyna Woroń. W pierwszej części uczniowie usłyszeli o kilku równaniach, bez których otaczający nas świat wyglądałby inaczej. Omówiono między innymi Prawo powszechnego ciążenia Newtona bez którego nie moglibyśmy dziś korzystać z łączności satelitarnej, telewizji cyfrowej czy nawigacji GPS. W drugiej części była mowa o metodach rozwiązywania układów równań. Uczniowie poznali metodę macierzową i wybrane metody iteracyjne.

Podczas ćwiczeń uczestnicy spotkania mieli okazję przetestować rozwiązywanie układów równań na najnowszym kalkulatorze naukowym ClassPad II oraz rozszyfrować tajemniczą wiadomość. Z kolei na warsztatach w laboratorium komputerowym poznali między innymi interpretację układu równań liniowych z trzema niewiadomymi w przestrzeni trójwymiarowej.

Po 6 godzinach intensywnych zajęć uczniowie wracali do domów zadowoleni, o czym świadczą ich opinie. Oto przykładowe z nich:

„Zajęcia bardzo mi się podobały. Były niezbędnym uzupełnieniem kursu e-lerningowego jednocześnie ucząc wielu innych ciekawych rzeczy. Było to moje pierwsze spotkanie akademickie, ale nie ostatnie!” Jakub z Kartuz

„Zajęcia zostały przeprowadzone w bardzo ciekawy sposób. Rozwiązywane zadania były bardzo interesujące. Otrzymaliśmy również dostęp do różnych pomocy naukowych. Idealne dopełnienie e-learningu.” Kacper z Pruszcza Gdańskiego

„Zajęcia przyjemne, bardzo mocno rozszerzyły moją wiedzę z kursu. Praktycznie nie było chwili, kiedy mi się nudziło.” Maksymilian z Wejherowa

"Przeprowadzone zajęcia były ciekawe. Pojawiły się treści, których nie zawierał e-kurs powiązany z zajęciami, więc nawet osoby, które e-kurs ukończyły miały szansę poznać coś nowego." Adrian z Gdańska