Spotkanie akademickie „Reakcje redoks - od teorii do praktyki” na Politechnice Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-11-19

Spotkanie akademickie „Reakcje redoks - od teorii do praktyki” na Politechnice Gdańskiej

Redoksy
W sobotę, 19 listopada 2022 roku, odbyło się pierwsze od początku pandemii, tak duże, stacjonarne spotkanie akademickie z chemii. Na zajęciach gościliśmy 47 osób ze szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego oraz jedną ze szkoły podstawowej.

Jak zawsze pierwszym punktem spotkania był wykład. Został on wygłoszony przez dr inż. Aleksandrę Ziółkowską, która omawiała nie tylko podstawy teoretyczne procesów redoks, ale również praktyczne ich zastosowania. Ponadto przedstawione zostały reakcje redoks zachodzące w naszym otoczeniu, a nawet wewnątrz organizmów.

Podczas ćwiczeń, prowadzonych przez dr. inż. Damiana Rosiaka oraz mgr inż. Karolinę Gutmańską, uczniowie doskonalili umiejętność wyznaczania stopni utlenienia i bilansowania równań reakcji redoks. Ćwiczyli również dobieranie środowiska reakcji oraz zapoznali się z reakcjami dysproporcjonowania.

W ramach zajęć laboratoryjnych, prowadzonych przez dr inż. Annę Ciborską, dr. inż. Andrzeja Okuniewskiego i mgr inż. Elżbietę Szyc, uczestnicy samodzielnie wykonali szereg reakcji redoks, w szczególności dla metali takich jak chrom, mangan, miedź, cynk i rtęć, jak również związków niemetali takich jak azot, siarka, chlor, brom i jod.

Zajęcia zostały zwieńczone widowiskowymi pokazami gwałtownych reakcji redoks:

🎆 8 KClO3 + C12H22O11 → 8 KCl + 12 CO2 + 11 H2O

🌋 (NH4)2Cr2O7 → Cr2O3 + N2 + 4 H2O

Cieszymy się, że po przerwie spowodowanej pandemią, nasze zajęcia przyciągają znów dużą uwagę. Jest nam również bardzo miło, że uczniowie doceniają naszą pracę. Oto kilka opinii:

"Bardzo mi się podobały. Są ogromnie rozwijające i mam nadzieję, że kiedyś znowu tutaj zawitam. Otwarci ludzie i przyjazna atmosfera stwarzają dobre warunki do nauki."

- Nikola z Wejherowa

"Zajęcia bardzo mi się podobały. Wykładowcy są pełni energii i gotowi do wsparcia w każdym ćwiczeniu. Zajęcia pomogły mi w bilansowaniu reakcji, a część doświadczalna była bardzo ciekawym przeżyciem."

- Franciszek z Gdańska

"Bardzo super zajęcia w ciekawej formie. Na pewno chętnie zawitam ponownie."

- Tomek z Wejherowa

"Bardzo przyjemne zajęcia, cudownie zorganizowane. Na pewno wezmę udział jeszcze raz 🙂"

- Karolina z Gdańska

"Bardzo mi się podobały, ciekawe bogate w informacje zajęcia. Nauczyciele bardzo mili i chętni do pomocy. Liczę na więcej takich zajęć i spotkań."

- Natalia z Wejherowa

Opracowanie:

dr inż. Andrzej Okuniewski
Katedra Chemii Nieorganicznej
Wydział Chemiczny
Politechnika Gdańska

53 wyświetleń