Spotkanie akademickie „Matematyczne skarby Pascala i Fibonacciego” | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-12-10

Spotkanie akademickie „Matematyczne skarby Pascala i Fibonacciego”

Matematyczne skarby
10 grudnia 2022 roku na Politechnice Gdańskiej, w ramach projektu „Zdolni z Pomorza-Politechnika Gdańska”, odbyło się spotkanie akademickie „Matematyczne skarby Pascala i Fibonacciego”. Skierowane było ono do uczniów klas VII i VIII. Przygotowaniem i poprowadzeniem zajęły się dr Anna Niewulis i mgr Justyna Woroń z Centrum Matematyki PG.

Spotkanie było podzielone na trzy części.

Pierwszą był wykład. Uczniowie poznawali zagadnienia związanie z trójkątem Pascala i ciągiem Fibonacciego. Trójkąt Pascala jest skarbnicą matematycznych sekretów. Podczas wykładu wiele z nich zostało odkrytych. Jednym z nich był związek ze złotą liczbą. A stąd był już tylko krok do niesamowitych i nieoczekiwanych zastosowań w przyrodzie, architekturze i muzyce.

W czasie drugiej części spotkania – laboratorium komputerowego - uczniowie wykorzystując darmowe oprogramowanie GeoGebra wykonywali aplety. Mieli okazję korzystać z widoku Grafiki, widoku Arkusza, widoku Grafiki 3D.

Na ostatniej części zajęć - ćwiczeniach - uczestnicy między innymi tworzyli własne ciągi o własnościach podobnych do ciągu Fibonacciego (tu pomocne okazały się nowoczesne kalkulatory ClassPad II).  Niektórzy z uczniów mieli nawet okazję sprawdzić czy ich własne ciała są w złotej proporcji.

Spotkanie bardzo się podobało. Świadczą o tym między innymi poniższe opinie:

„Zajęcia były wspaniałe i naprawdę wiele z nich wyniosłem. Bardzo przypadły mi do gustu zajęcia komputerowe w programie GeoGebra. To był bardzo dobrze spędzony czas. 10/10”

Zbigniew z Wejherowa

„Zajęcia były niezwykle pouczające, wyczerpały temat, dowiedziałam się o wielu ciekawych rzeczach i świetnie spędziłam czas.”

Julia

Zajęcia były bardzo ciekawe i zaskakujące, zwłaszcza gdy dowiedziałam się w ilu przypadkach w naturze występuje np.  złoty podział, ciąg Fbonacciego, trójkąt Pascala. Bardzo mi się one podobały i chętnie znów wezmę w nich udział.”

Ania z Pruszcza Gdańskiego

„Moim zdaniem zajęcia były bardzo interesujące i ciekawe. Zostały przeprowadzone w bardzo nietypowy sposób, co bardzo mi się podobało. Warte poświęconego czasu.”

Marta z Rumii