Spotkanie akademickie „Świat matematyki dyskretnej” | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-02-04

Spotkanie akademickie „Świat matematyki dyskretnej”

ZzP - dyskretna

4 lutego 2023 roku na Politechnice Gdańskiej, w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”, odbyło się spotkanie akademickie „Świat matematyki dyskretnej”. Skierowane było do uczniów szkół średnich. Zajęcia odbyły się w formie stacjonarnej. Przygotowanie i poprowadzone zostały przez mgr inż. Dorotę Żarek, mgr Anettę Brękiewicz-Sieg, dr Magdalenę Musielak i Marcina Stępniaka z Centrum Matematyki PG.

Spotkanie było podzielone na trzy części.

Podczas wykładu przedstawiono zagadnienia związane z matematyką dyskretną. Omówiono metody wyznaczania największego wspólnego dzielnika dwóch i trzech liczb oraz najmniejszej wspólnej wielokrotności dwóch liczb. Wprowadzono algorytm Euklidesa wyznaczania NWD(a,b).

Na ćwiczeniach, uczestnicy korzystając z wiedzy nabytej na wykładzie, rozwiązywali różnego rodzaju zadania związane z podzielnością liczb. Prowadzący widząc na jakim etapie są poszczególni uczestnicy mogli im pomagać i udzielać wskazówek w razie potrzeby.

Podczas zajęć w laboratoryjnych została wprowadzona grywalizacja. Na warsztatach uczniowie wykorzystywali roboty Photon EDU. Roboty i elementy grywalizacji wykorzystane na zajęciach mocno zaangażowały uczestników w poszukiwaniu rozwiązań zagadnień z teorii podzielności liczb. To było bardzo udane połączenie kształtowania umiejętności z zakresu matematyki oraz podstaw programowania!

Przykładowe opinie uczniów:

„W mojej opinii zajęcia były prowadzone bardzo ciekawie oraz oryginalnie. Pomysłowość, umiejętność pracy w grupie i wykazanie się dobrą wiedzą z lekcji matematyki. Pozytywnie spędziłam czas i najchętniej przyjdę jeszcze na tego rodzaju zajęcia”.

„Zajęcia bardzo inspirujące i wiele przekazujące. Zarówno wykład jak i ćwiczenia nauczyły mnie nowych rzeczy. Dodatkowo niezwykłe zaangażowanie prowadzących i asortyment użyty (roboty) sprawiły, że zajęcia były jeszcze bardziej przyjemne”.

„Prowadzone przez kompetentnych pedagogów, w kreatywny i zaciekawiający sposób. Element rywalizacji dodał motywacji”.

„Przyjemna atmosfera, pojęcia wytłumaczone w prosty, zrozumiały sposób”.

„Zajęcia były wspaniałe, fajna zabawa, ciekawe informacje”.

„Zajęcia były wyborne, fantastycznie się bawiłem, było świetnie, kreatywnie i twórczo. Mam nadzieję, że tego typu zajęcia będą się powtarzać”.

„Ciekawie przeprowadzone zajęcia, przywróciły mi chęci do nauki”.