Spotkanie akademickie „Grzyby małe i duże” | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-12-10

Spotkanie akademickie „Grzyby małe i duże”

ZzP - grzyby

Zajęcia odbyły się dnia 10 grudnia 2022 roku. Udział w nich wzięło piętnastu uczniów.

W czasie wykładu uczniowie zaznajomili się z taksonomią grzybów – obejmujących nie tylko te kapeluszowe, ale przede wszystkim mikroskopowe. Poznali ich cechy charakterystyczne i dowiedzieli się, jak odróżnić pleśnie od drożdży. Ponadto w czasie wykładu zaprezentowane zostały metody wykorzystywane w identyfikacji molekularnej grzybów.

W czasie zajęć laboratoryjnych uczniowie obserwowali preparaty mikroskopowe zawierające komórki grzybowe. Dla niektórych uczniów były to pierwsze profesjonalne obserwacje. Kolejny etap zajęć pozwolił uczniom zaznajomić się z metodą izolacji DNA z grzybów. Każdemu uczniowi udało się wyizolować DNA. Jest to warte podkreślenia, jako że w niektórych laboratoriach w Polsce i na świecie izolacja DNA z grzybów jest ogromnym wyzwaniem.

W drugiej części zajęć laboratoryjnych uczniowie zapoznali się z zasadami pracy z roztworami o małych objętościach. W przypadku izolacji DNA objętości roztworów, którymi uczniowie operowali wynosiły od 200 do 100 µl, jednak podczas przygotowywania mieszanin reakcyjnych, co było niezbędne do realizacji zadania drugiego etapu zajęć,  objętości te wynosiły od 2 do 0,2 µl.  Zapoznali się też z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi planowania reakcji PCR i real-time PCR. Reakcje zostały przygotowane i przeprowadzone przez uczniów poprawnie. Po zajęciach każdy z uczniów poradzi sobie z wykorzystaniem tych reakcji w celu identyfikacji grzybów na podstawie sekwencji DNA.