Data dodania: 2023-12-06
Odszedł prof. Marian Cichy, rektor Politechniki Gdańskiej w latach 1978-1981
Prof. Marian Cichy urodził się 9 stycznia 1931 roku w Warszawie. Studia wyższe ukończył w 1955 roku na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej, uzyskując tytuł magistra inżyniera mechanika. W tym samym roku rozpoczął pracę na uczelni. Stopień doktora uzyskał siedem lat później, w 1962 roku, za pracę „Podciśnieniowa regulacja składu mieszanki w silnikach z wtryskiem benzyny”. Habilitował się w 1970 roku na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów Politechniki Warszawskiej. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1977 roku, z kolei tytuł profesora zwyczajnego w 1991 roku.
W latach 1969-1972 był zastępcą kierownika Instytutu Techniki Cieplnej PG. W 1972 roku został prorektorem ds. ogólnych. Funkcję tę sprawował do 1975 roku, kiedy to na kolejną, trzyletnią kadencję, został mianowany prorektorem, tym razem ds. rozwoju. W 1978 roku wybrany został rektorem Politechniki Gdańskiej. Stanowisko to piastował do roku 1981.
Później, w latach 1992-1997 był kierownikiem Katedry Silników Spalinowych i Sprężarek na Wydziale Mechanicznym PG. Na emeryturę przeszedł w 1999 roku. W 2015 roku został wyróżniony tytułem Honorowy Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.
Prof. Marian Cichy był autorem i współautorem 177 publikacji, w tym 2 samodzielnych książek oraz skryptu, na temat silników spalinowych i modelowania systemów energetycznych metodą grafów wiązań oraz metod komputerowego modelowania układów fizycznych, pojazdów i maszyn roboczych z silnikami spalinowymi. Najważniejszym osiągnięciem naukowym prof. Cichego jest rozwinięcie i wprowadzenie po raz pierwszy w kraju metody modelowania za pomocą grafów wiązań.
Prof. Marian Cichy wypromował 16 doktorów, z których 2 dwóch uzyskało stopień doktora habilitowanego. Jako nauczyciel akademicki był promotorem ponad 120 prac dyplomowych. Studenci wspominają go jako osobę niezwykle życzliwą, poświęcającą im wiele uwagi. Jego wykłady z zakresu silników spalinowych były energetyzującym spektaklem pełnym zaskakujących zwrotów akcji i inspirujących wniosków. Najtrudniejszym pytaniem egzaminacyjnym zadawanym przez prof. Cichego było: „O czym chciałby Pan opowiedzieć?”.
Był członkiem licznych gremiów naukowych, Towarzystwa Naukowego Motoryzacji, Towarzystwa Pojazdów Ekologicznych czy Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Chętnie zapraszany jako visiting profesor na zagraniczne uczelnie, m.in. w Rzymie, Turynie czy Neapolu.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej, Medalem „Niepokorni na Politechnice Gdańskiej 1945 – 1989” oraz wieloma odznaczeniami rangi państwowej i resortowej.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 13 grudnia 2023 r. na Cmentarzu Centralnym "Srebrzysko". Wystawienie trumny będzie miało miejsce o godz. 11:30 w Nowej Kaplicy. Rozpoczęcie uroczystości zaplanowano na godz. 12:00.