Dokumenty aplikacyjne | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-06-18

Dokumenty aplikacyjne

Na zdjęciu znajduje się kobieta z otwarym laptopem na kolanach

CV

Staraj się tworzyć swoje dokumenty patrząc z perspektywy pracodawcy, zastanów się czy dana informacja będzie przydatna dla pracodawcy, czy jest znacząca na oferowanym stanowisku. Rekruter poświęca bardzo mało czasu na analizę jednego dokumentu, warto tak napisać swoje CV, aby szybko mógł znaleźć ważne dla niego informacje.

Przy opisywaniu swoich kwalifikacji i przebiegu kariery należy wykazać się umiarem i zdrowym rozsądkiem. Jeśli brak nam doświadczeń zawodowych warto wzbogacić CV o inne informacje, na przykład dotyczące wolontariatu czy cech osobowych. Jeśli natomiast nasze doświadczenie zawodowe jest bogate i różnorodne, warto wybrać i dokładnie opisać te miejsca pracy i stanowiska, które mogą mieć znaczenie w kontekście pracy, o którą się ubiegamy, a o pozostałych tylko wspomnieć.

Warto pamiętać!

  1. Dobrze jeśli CV zajmuje jedną strona A4 (maksymalnie 2) – opieramy się na konkretach, ważna jest jakość, nie ilość podanych informacji.
  2. Spójny przekaz, przejrzysty układ strony, (podział na części, wytłuszczenie najważniejszych informacji), czytelna czcionka-najlepiej 10-12 pkt.; Arial, Tahoma, Verdana, Times New Roman.
  3. Brak błędów (stylistycznych, ortograficznych, logicznych).
  4. Podajemy tylko prawdziwe informacje (podczas rozmowy rekrutacyjnej, będziemy musieli przekonać pracodawcę, że podaliśmy informacje zgodne z prawdą).
  5. Przygotowując CV przeanalizuj swoje atuty (umiejętności, osiągnięcia, doświadczenie zawodowe) pod kątem wymagań danego stanowiska pracy, bądź pracodawcy - niech znajdzie w Twoim CV to, co chce przeczytać.
  6. Nie wymagaj od pracodawcy, że domyśli się co masz na myśli - informacje zawarte w dokumencie powinny być klarowne i zrozumiałe.
  7. CV przesyłane mailem zapisz w odpowiednim formacie, najlepiej PDF.

List motywacyjny

Zanim zaczniesz pisać list motywacyjny zastanów się nad poniższymi pytaniami:

  • Dlaczego chcę pracować na tym stanowisku?
  • Dlaczego chcę pracować dla tego pracodawcy?
  • Dlaczego dany pracodawca powinien mnie wybrać, co mu mogę zaoferować?
  • Z którymi wartościami reprezentowanymi przez pracodawcę utożsamiam się?
  • Dlaczego chcę się rozwijać zawodowo akurat w tej branży?

Zastanów się  jaką wartość dodaną możesz wnieść do firmy i bądź wiarygodny!

Wyjaśnij dlaczego uważasz, że jesteś np. elastyczny i otwarty na zmiany. Możesz to zrobić, pisząc: "Dzięki licznym wyjazdom międzynarodowym szybko asymiluję się z nowym środowiskiem oraz akceptuję panujące zasady" lub "Wolontariat w fundacji, gdzie odpowiadałem za budowanie relacji ze sponsorami, sprawił, że jestem otwarty na nowe rozwiązania i formy współpracy".
Jeśli umiesz pracować w zespole to możesz podać przykłady realizowanych grupowo projektów. Przedstawienie kontekstu swoich atutów znacząco wpływa na budowanie wizerunku wiarygodnego kandydata.

Zanim prześlesz pracodawcy swoje dokumenty poproś kogoś o ich przeczytanie i ewentualne uwagi. Czytając kilkakrotnie swoje dokumenty nie zauważamy często prostych błędów.

Tworząc swoje dokumenty aplikacyjne pamiętaj, żeby zaprezentować się z jak najlepszej strony!

154 wyświetleń