HELPERS’ GONNA HELP – Zostań Dawcą na Politechnice Gdańskiej! | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2020-11-30

HELPERS’ GONNA HELP – Zostań Dawcą na Politechnice Gdańskiej!

dkms-helpers
Studenci Politechniki Gdańskiej po raz kolejny biorą udział w XII już edycji ogólnopolskiego projektu „HELPERS’ GENERATION” i między 1 - 15 grudnia rejestrują potencjalnych Dawców do bazy Fundacji DKMS.

W tym roku ze względu na zakaz zgromadzeń wydarzenie nie mogło odbyć się stacjonarnie na uczelnianych korytarzach, mimo to jednak udało się zorganizować je w nieco innej formie. Wyzwanie to podjęło 2 studenckich liderów DKMS – Paulina Schulz wraz z Julią Zawistowską, które utworzyły tzw. „sieć kontaktów”. W akcję zaangażowało się prawie 30 wolontariuszy, którzy poszukują chętnych do rejestracji wśród osób z ich najbliższego otoczenia – znajomych, przyjaciół, rodziny; w pracy, w akademiku… oraz przekazują im zestawy do rejestracji, oczywiście z zachowaniem najwyższych środków ostrożności. Następnie odbierają, wypełniają raport oraz zwracają liderom, a Ci odsyłają dalej.

Równocześnie prowadzona jest także akcja informacyjno-edukacyjna. Wolontariusze dzielą się wiedzą na temat dawstwa komórek macierzystych i szpiku kostnego oraz obalają mity związane z metodami pobrań. Wyjaśniają, że zaledwie 1% osób zapisanych do bazy zostaje dawcą faktycznym, gdyż dopasowywanie dawcy i biorcy to jak szukanie igły w stogu siana – w najlepszym przypadku prawdopodobieństwo wynosi 1:20 000, a nieraz nawet 1: kilku milionów przy rzadkim HLA. Podkreślają, że czasem przeszczep szpiku jest jedyną szansą na całkowite wyzdrowienie dla pacjentów chorych na nowotwory krwi, a w 75% przypadków niestety nie udaje się znaleźć zgodnego Dawcy wśród rodziny. Dlatego tak ważnym jest, aby baza potencjalnych Dawców stale się powiększała.

Kto wie, może właśnie Twoje geny są wyjątkowe i to Twój bliźniak genetyczny potrzebuje przeszczepu? Pomyśl o tym, możesz uratować komuś życie…

Jeśli naszym studenckim wolontariuszom nie udało się dotrzeć do Ciebie, na tej stronie możesz zamówić pakiet, który otrzymasz listownie pod wskazany adres: https://www.dkms.pl/pl/student-rejestracja.

Rejestracja odbywa się w 3 prostych krokach:

1. wywiad medyczny,
  2. wypełnienie formularza,
  3. pobranie wymazów z wewnętrznej strony policzka.

Wydarzenie zostało objęte patronatem JM Rektora PG.

Link do wydarzenia na FB: kliknij TUTAJ