Data dodania: 2023-06-12
Ogrody społeczne w Gdańsku. Projekt międzynarodowy
Opis zadania dla wolontariusza:
Projekt łączy w sobie trzy elementy: Integracja, wiedza, akcja. Podczas 14 dni w Polsce wraz z innymi uczestnikami z Europy wolontariusz będzie pracować w dwóch ogrodach społecznych, organizować kulinarne spotkania dla lokalnych społeczności, wspierać ogród prowadzony przez sieroty z Ukrainy oraz uczestniczyć w tradycyjnych polskich dożynkach. Podczas trwania projektu będą omawiane takie tematy jak: zrównoważone rolnictwo, permakultura, aktywizacja społeczności lokalnej, budowanie społeczności wokół ogrodu. W ramach tego projektu zapewnimy aspekt teoretyczny, a także praktyczne zajęcia praktyczne, które wyposażą uczestników w wiedzę na temat rolnictwa miejskiego i tego, jak jest ono powiązane ze zdrowym stylem życia i budowaniem społeczności. Wolontariusz zdobędzie nowe umiejętności i kompetencje przydatne w rozwoju osobistym i społecznym, takie jak: umiejętności pracy w zespole czy komunikacja międzykulturowa. Projekt jest częścią konsorcjum 4 partnerów z Polski, Belgii, Niemiec i Włoch.
W ramach pomocy wolontariusz otrzyma:
Projekt jest realizowany w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. To międzynarodowy program skierowany do młodych ludzi w wieku 18-30 umożliwiający wyjazdy zagraniczne i wolontariat krajowy. W ramach tego wydarzenia wolontariusz otrzyma:
- Identyfikator, dzięki któremu można korzystać z darmowej komunikacji miejskiej w Gdańsku
- Kieszonkowe i dodatek na wyżywienie zgodnie z wytycznymi Europejskiego Korpusu Solidarności
- Ubezpieczenie
- Zwrot kosztów transportu do/z Gdańska
- Dla osób spoza Gdańska możliwe jest zakwaterowanie w akademiku Politechniki Gdańskiej w pokojach 2-3 osobowe ze wspólną infrastrukturą (kuchnia i łazienka). W pobliżu znajdują się bary, restauracje oraz sklepy spożywcze
Dodatkowe informacje/wymagania:
Dodatkowe wiadomości możesz znaleźć tu: shorturl.at/zEQRX
W ramach proponowanych zajęć w trakcie pobytu wolontariusz pozna teoretyczne założenia zakładania ogrodu społecznego na przykładzie Gdańska i wybranych miast w Polsce. Podczas warsztatu zintegruje się z innymi uczestnikami, a także spotka ekspertów i praktyków, którzy pokażą różne aspekty ogrodnictwa społecznego. Wolontariusz dowie się również, jak dbać nie tylko o ogród, ale także o społeczność, którą reprezentuje. Wiedzę przedstawią wybrani eksperci w swoich dziedzinach.
Profil kandydatów
Poszukiwane są 3 osoby z Polski, które potrafią pracować w grupie. Nasz projekt jest otwarty dla młodych osób w wieku od 18 lat do 30 lat, które chcą być wolontariuszami. Poprzednie uczestnictwo w projektach lub w wolontariacie są mile widziane ale niekonieczne. RCW zaprasza uczestników, którzy są aktywni, zmotywowani, empatyczni, kreatywni z dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi. Osoba zainteresowana powinna być chętna do pracy z różnymi grupami społecznymi, takimi jak młodzież czy osoby niepełnosprawne. Nie jest wymagane doświadczenie za granicą.
Jedyne kryterium to wiek oraz podstawowa znajomość języka angielskiego.
Czas trwania
Wymagania wiekowe: od 18 do 30 lat
Zgłoszenia: do 14 czerwca lub do wyczerpania miejsc
Data: 4.08.2023 - 20.08.2023 (wymagane jest uczestnictwo przez cały okres)
Masz dodatkowe pytania? Chcesz się zgłosić? Napisz erasmus@wolontariatgdansk.pl
-
2024-11-07
WOŚP 2024 - poszukiwani wolontariusze
-
2024-09-23
Pomoc PG dla powodzian