Laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (2019).
Profesor nauk ekonomicznych, pracownik nauki, dydaktyk, wybitny specjalista w problematyce ekonomii sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorczości. Współzałożyciel i pierwszy dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG (1993-1999), prorektor ds. internacjonalizacji i innowacji PG (2016-2019). Propagator wiedzy ekonomicznej jako dziennikarz, redaktor, bloger, użytkownik mediów społecznościowych.
Profesor Emeritus Politechniki Gdańskiej.
Piotr Dominiak urodził się 29 VI 1948 roku w Radomiu. Tam w 1966 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. płk. Dionizego Czachowskiego. W latach 1966–1971 studiował teorię ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim (UW). Po uzyskaniu dyplomu rozpoczął pracę (1 X 1971) w Instytucie Nauk Społecznych Politechniki Gdańskiej (PG). Równolegle z pracą na PG uczestniczył w seminariach doktorskich na UW. W czerwcu 1976 roku obronił tam pracę doktorską, której promotorem była prof. Zofia Morecka. W PG przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej: od asystenta-stażysty do profesora zwyczajnego. W tym czasie uzyskał na UW stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia (1989), a następnie na Uniwersytecie Gdańskim tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych (2005).
W latach 1991–1993 był dyrektorem Instytutu Nauk Ekonomicznych i Humanistycznych PG. W 1992 roku rektor PG powołał go na pełnomocnika ds. utworzenia nowej jednostki – Wydziału Zarządzania i Ekonomii. W 1993 roku został pierwszym dziekanem tego wydziału i funkcję tę pełnił przez dwie kadencje, do 1999 roku, a potem przez kolejne dwie: w latach 2005–2012. W 2016 roku został wybrany na prorektora PG ds. internacjonalizacji i innowacji. Po śmierci rektora PG prof. dr. hab. inż. Jacka Namieśnika przez kilka tygodni sprawował funkcję p.o. rektora. Z funkcji prorektora zrezygnował 30 czerwca 2019 roku.
W latach 2007–2012 był członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, a w okresie 2010–2012 członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, dla której pracował jako ekspert od 2005. Przez wiele lat uczestniczył w pracach Zarządu Oddziału Gdańsk Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Był także członkiem European Council for Small Business (ECSB) i International Society for Business Education (ISBE). Przez kilka lat sprawował funkcję członka Rady Naukowej Ośrodka Badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Rady Muzeum Miasta Gdańska, Rady Nadzorczej Agencji Rozwoju Pomorza oraz Rady Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska.
Za swoją działalność zawodową i społeczną otrzymał między innymi Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal za Zasługi dla Politechniki Gdańskiej, Medal Prezydenta Miasta Gdańska, medal „Za Zasługi dla Pracodawców Pomorza”. Za szczególnie cenne uważa medal „Niepokorni na Politechnice Gdańskiej 1945–1989”, przyznany mu w 2010 roku, i medal „Paul Harris Fellow”, który jest najwyższym odznaczeniem za działalność w ruchu rotariańskim.
Piotr Dominiak jest też laureatem nagród za prace naukowe. W 1971 roku otrzymał nagrodę za pracę magisterską w konkursie Komitetu Pracy i Płacy. Jego praca doktorska została wyróżniona Nagrodą Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz drugą nagrodą w konkursie Ministerstwa Pracy i Płac (1976). W 2005 roku za książkę „Sektor MSP we współczesnej gospodarce” otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2018 roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał mu nagrodę za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej. Wielokrotnie nagradzany był za działalność dydaktyczną, w tym kilka razy został wybrany przez studentów do grona najlepszych nauczycieli akademickich.
W 2019 roku otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych, jako pierwsza osoba z PG, za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie ekonomii sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz stworzenie w Gdańsku prężnego ośrodka badań ekonomicznych.
Zainteresowania badawcze Piotra Dominiaka koncentrowały się początkowo wokół problemów zatrudnienia, płac i wydajności pracy. Od początku lat 90. XX wieku skupiły się na problematyce ekonomii sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorczości. Tym zagadnieniom zostało poświęconych kilka monografii, szereg artykułów i referatów (między innymi jako pierwszy podjął wraz z prof. Julitą Wasilczuk i swoją doktorantką Małgorzatą Bielenią badania nad przedsiębiorczością nieproduktywną i destruktywną w Polsce).
Od wielu lat propaguje wiedzę ekonomiczną jako dziennikarz i redaktor, bloger i użytkownik mediów społecznościowych. W latach 70. i 80. publikował w „Życiu Gospodarczym”, „Gazecie Bankowej”. Publikował także artykuły publicystyczne poza oficjalnym obiegiem. W okresie 1989–1991 pełnił funkcję redaktora i szefa działu ekonomicznego w ogólnopolskim „Tygodniku Gdańskim”. Od 1993 do 2020 roku był stałym felietonistą „Dziennika Bałtyckiego”. W tym czasie opublikował ponad 1400 felietonów (ich pierwszy wybór ukazał się 2002 roku, a drugi w 2022 roku). Od maja 2020 roku jego felietony „Rejsy po gospodarce” publikowane są w mediach społecznościowych i na blogu „Dominiakana” (do 09.2022).
Bardzo ważnym elementem działalności prof. Piotra Dominiaka są „Wieczory z ekonomią”, na które zaprasza interesujących publikacji, przedstawicieli zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia polskich ekonomistów. Do czerwca 2021 odbyło się 39 dyskusji pod tym szyldem.
Na początku lat 90. współtworzył odradzający się ruch rotariański. Jest członkiem najstarszego na Pomorzu Klubu Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia. Był jego prezydentem w kadencji 1995/1996. Od 2000 roku wspólnie z klubem organizuje konkurs imienia swojej zmarłej w 1997 roku żony Małgorzaty Dominiak dla najlepszych uczniów biologów z liceów ogólnokształcących województwa pomorskiego. Do 2022 roku nagrodzono i wyróżniono niemal 200 osób.
Od 2020 roku jest członkiem Rady Fundacji Theatrum Gedanense.