Międzynarodowa akredytacja instytucjonalna EUA-IEP | Politechnika Gdańska

Międzynarodowa akredytacja instytucjonalna EUA-IEP

Po raz drugi Politechnika Gdańska potwierdziła swoje kompetencje w ramach międzynarodowej oceny instytucjonalnej „European University Association - Institutional Evaluation Programme” (EUA-IEP).

Komitet sterujący IEP przedłużył Politechnice Gdańskiej prawo posługiwania się wyróżnieniem EUA-IEP na kolejne 5 lat. Pierwsza ewaluacja miała miejsce we wrześniu 2018 r.

Na podstawie Raportu Samooceny oraz wizyty na PG w dniach 20-24.03.2023 r. spośród zmian wprowadzonych na PG w ciągu ostatnich 5 lat szczególnie docenione zostały:

• powołanie prorektora ds. studenckich, Rady Uczelni, Rzecznika praw i wartości akademickich,
  • reorganizacja lub powołanie nowych jednostek, takich jak Centrum HR, Centrum Analiz Strategicznych, Centrum Nowoczesnej Edukacji, Centrum Zarządzania Projektami, czy Welcome Office,
  • założenie szkół doktorskich,
  • poprawa pozycji w krajowych i międzynarodowych rankingach,
  • działania w obszarze Zrównoważonego Rozwoju,
  • przystąpienie do konsorcjum ENHENCE.

Zespół oceniający wydał również kilkanaście rekomendacji do doskonalenia.

Prace nad przygotowaniem PG do utrzymania oceny instytucjonalnej EUA-IEP koordynowało Centrum Analiz Strategicznych we współpracy z prof. Jackiem Kropiwnickim z WIMiO.

Daty obowiązywania 22.06.2023 r. 21.06.2028 r.

Politechnika Gdańska pomyślnie zakończyła procedury międzynarodowej oceny instytucjonalnej i 10 września 2018 r. uzyskała prawo posługiwania się wyróżnieniem EUA-IEP (ang. 'European University Association - Institutional Evaluation Programme'). PG jest trzecią instytucją w Polsce, która uzyskała akredytację EUA-IEP. Uczelnia będzie mogła posługiwać się logo EUA-IEP przez najbliższe 5 lat.

EUA przekazało raport oceny instytucjonalnej PG wraz z rekomendacjami zmian. Po roku od uzyskania akredytacji EUA-IEP Uczelnia przygotowała i przesłała do EUA raport postępu GUT Progress Report - one year after EUA evaluation (pdf, 805.25kB) , uwzględniający wdrożone zmiany zainicjowane przez EUA-IEP.

W dniu 30 października 2019 r. EUA przekazało oficjalną odpowiedź na raport postępu PG Response to progress report GUT (pdf, 173.52kB). Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów zwróciło szczególną uwagę na podejmowane działania Uczelni w celu wzmocnienia profilu badawczego i zasugerowało przyjęcie strategicznego podejścia do tej kwestii, aby zapewnić stały i zrównoważony wzrost działalności badawczej i finansowania we wszystkich priorytetowych obszarach uniwersytetu. EUA poleciło również uwzględnić dalsze monitorowanie i ocenę wdrażania planu rozwoju uniwersytetu, aby zapewnić skuteczne jego wdrożenie.

PG od roku do trzech lat ma prawo starać się o kontynuację oceny instytucjonalnej.

Więcej informacji o procedurze akredytacji i działaniach EUA: https://www.iep-qaa.org/.