600 tysięcy zł do wzięcia! Dziewiąta edycja Budżetu Obywatelskiego PG | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-10-15

600 tysięcy zł do wzięcia! Dziewiąta edycja Budżetu Obywatelskiego PG

budżet PG
Już od 30 października można zgłaszać projekty do uczelnianego Budżetu Obywatelskiego. Propozycje muszą dotyczyć infrastruktury uczelni, a mogą je zgłaszać pracownicy i studenci PG. Gotowe projekty należy wysłać poprzez formularz zgłoszeniowy, który dostępny będzie na stronie budżetu.

– Politechnika Gdańska wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ dlatego chcemy, by koncepcje zgłaszane do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego PG miały te cele na uwadze. Troska o jakość życia i nasze środowisko to po prostu nasz obowiązek – podkreśla, prof. Justyna Kucińska-Lipka, prorektor ds. rozwoju. – Na przestrzeni lat do realizacji ze środków budżetu obywatelskiego społeczność akademicka wybrała m.in.: modernizacje audytoriów, aranżacje przestrzeni coworkingowych oraz stref relaksu, budowę sauny w Centrum Sportu Akademickiego, nasadzenia drzew owocowych, montaż stacji zbiórki małych elektroodpadów, instalacji fotowoltaicznych czy też dystrybutorów wody.

– Budżet obywatelski to akcja skierowana do nas: studentów, doktorantów i pracowników. To my wiemy najlepiej co zrobić, by ulepszyć otaczającą nas przestrzeń. Wystarczy idea oraz odrobina chęci, by realnie poprawić warunki studiowania czy też pracy. Jednoczenie to świetna zabawa i okazja do pozostawienia po sobie swoistej pamiątki – mówi Ignacy Rogoń, przewodniczący Samorządu Studentów Doktorantów PG, członek Rektorskiej Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego PG.

Zgłoś swój projekt

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego PG do wykorzystania jest 420 tysięcy zł na projekty pracownicze i 180 tysięcy zł na projekty studenckie. Każdy pomysłodawca powinien uzyskać poparcie pięciu osób z uczelni, klarownie opisać przedmiot projektu i oszacować koszt jego realizacji.

Wszystkie propozycje powinny wpisywać się w przynajmniej jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Dodatkowo premiowane będą pomysły zgodne ze Strategią wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz z Deklaracją Społecznej Odpowiedzialności Uczelni na Politechnice Gdańskiej na lata 2024-2030. Więcej informacji znajduje się w regulaminie.

– Nasza uczelnia jest pierwszą w regionie, która podjęła się realizacji własnego budżetu obywatelskiego. Można bez wahania powiedzieć, że dotychczasowe edycje zakończyły się sukcesem i rokrocznie z wielką ciekawością rozpatrujemy napływające propozycje – mówi prof. Ewa Klugmann-Radziemska, przewodnicząca Rektorskiej Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego.

Po weryfikacji projekty zostaną poddane głosowaniu – pracownicy i studenci zdecydują, które z nich zostaną zrealizowane.

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego PG

• 30.10.2024 – rozpoczęcie przyjmowania propozycji projektów (godz. 9:00)
  • 13.11.2024 – zakończenie przyjmowania propozycji projektów (godz. 12:00)
  • 20.11.2024 – ogłoszenie wstępnej listy projektów do głosowania (po godz. 12:00)