Historia EOSC | Politechnika Gdańska

Treść strony

Historia EOSC

W maju 2015 r. Komisja Europejska zaproponowała Radzie ds. Konkurencyjności utworzenie European Open Science Cloud (EOSC). Celem tego przedsięwzięcia było połączenie istniejących infrastruktur danych badawczych w Europie oraz stworzenie sieci danych FAIR i powiązanych usług dla nauki, dzięki czemu dane badawcze byłyby interoperacyjne i nadawałyby się do przetwarzania maszynowego zgodnie z zasadami FAIR.

W początkowej fazie rozwoju do 2020 r. Komisja inwestowała w rozpoczęcie prototypowania EOSC poprzez zaproszenia do składania projektów w ramach Horyzontu 2020 – programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji.

W marcu 2018 r. Komisja Europejska opublikowała mapę drogową wdrażania EOSC, w której wyszczególniono główne kierunki działań pierwszej fazy wdrażania EOSC do 2020 r.

W listopadzie 2018 r. ustanowiono wielopoziomową, tymczasową strukturę zarządzania w celu kierowania i nadzorowania wdrażania EOSC w latach 2019-2020.

Ta tymczasowa struktura składała się z Rady Zarządzającej EOSC (EOSC Governance Board), Rady Wykonawczej EOSC (EOSC Executive Board) oraz Interesariuszy EOSC (EOSC Stakeholders).

2021-2027

Kraje UE i kraje stowarzyszone z programem Horyzont 2020, reprezentowane w Radzie Zarządzającej EOSC, jednogłośnie zgodziły się na prowadzenie EOSC od 2021 r. jako współprogramowanego partnerstwa europejskiego w ramach programu Horyzont Europa, który zastąpił Horyzont 2020.

Propozycja partnerstwa kandydującego do EOSC została opublikowana w czerwcu po procesie współtworzenia jego wizji, w tym celów strategicznych i operacyjnych, które mają zostać osiągnięte do 2027 r.

W lipcu 2020 r. cztery organizacje GÉANT, CESAER, CSIC i GARR na mocy prawa belgijskiego założyły Stowarzyszenie EOSC (EOSC Association) jako międzynarodową organizację non-profit, reprezentującą społeczność interesariuszy EOSC. W 2023 r. stowarzyszenie składa się z 142 członków i 85 obserwatorów.

Politechnika Gdańska jest oficjalnym członkiem EOSC Association od września 2020 r.

Każde państwo członkowskie lub kraj stowarzyszony, w którym działa co najmniej jedna organizacja będąca członkiem Stowarzyszenia, może wyznaczyć jednego członka, który będzie działał jako jego organizacja upoważniona do reprezentowania interesów krajowych.

W Polsce Organizacją Upoważnioną w Stowarzyszeniu EOSC jest Narodowe Centrum Nauki (NCN).

Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem Stowarzyszenia i składa się z jednego delegata na członka z prawem głosu i jednego przedstawiciela na obserwatora bez prawa głosu.

Obecny model zarządzania EOSC po 2020 r. opiera się na współpracy trójstronnej pomiędzy:

  • Unią Europejską, reprezentowaną przez Komisję Europejską,
  • europejskim środowiskiem naukowym, reprezentowanym przez Stowarzyszenie EOSC (EOSC Association),
  • krajami UE i krajami stowarzyszonymi z programem Horyzont Europa, reprezentowanymi przez Radę Sterującą (EOSC Steering Board), ustanowioną w 2021 r. poza Stowarzyszeniem EOSC.