Naukowe podróże – Podróż w kosmos. Cz. I – HEDGEHOG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2020-07-17

Naukowe podróże – Podróż w kosmos. Cz. I – HEDGEHOG

Grafika tytułowa filmu "Podróż w kosmos"
W filmie "Podróż w kosmos" prezentujemy jeden z pierwszych w Gdańsku projektów kosmicznych – HEDGEHOG. Ten udany eksperyment przetarł ścieżkę kolejnym kosmicznym przedsięwzięciom na Politechnice Gdańskiej.

HEDGEHOG (High Quality Experiment Dedicated to microGravity Exploration, Heat flow and Oscillation measurement from Gdańsk) to projekt zrealizowany przez interdyscyplinarny zespół z Politechniki Gdańskiej. W marcu 2020 r., z kosmodromu Esrange w Kirunie w północnej Szwecji, rakieta (której poszczególne elementy skonstruowali członkowie międzynarodowych zespołów) z projektem HEDGEHOG na pokładzie wzbiła się w przestrzeń kosmiczną na wysokość ponad 80 km. Dzięki eksperymentowi HEDGEHOG możliwe było zebranie danych dotyczących przyspieszenia rakiety i jej temperatury.

Na pokładzie rakiety zamontowany został m.in. nowatorski czujnik strumienia ciepła opracowany przez mgr. inż. Adama Dąbrowskiego, nagrodzony w konkursie organizowanym przez Urząd Patentowy RP. W czerwcu br. urządzenie zostało opatentowane.

Jak wyglądały prace przy budowie fragmentu rakiety? Jakie emocje towarzyszyły twórcom projektu podczas jego startu w przestrzeń kosmiczną? Opowiadają: mgr inż. Adam Dąbrowski (doktorant na Wydziale Mechanicznym PG), Szymon Krawczuk (student Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji PG) oraz Jacek Goczkowski (absolwent Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji PG oraz Wydziału Mechanicznego PG).

Projekt HEDGEHOG zrealizowany został w ramach programu REXUS/BEXUS Student Experiment Programme, koordynowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i wspierany jest przez Polską Agencję Kosmiczną.

Film "Podróż w kosmos - HEDGEHOG" oglądać można na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=f5BBYQ0h9lc

*

NAUKOWE PODRÓŻE to krótkie historie opowiedziane z pasją przez naukowców i studentów Politechniki Gdańskiej. Bohaterowie pokażą wynalazki, którym poświęcili wiele miesięcy wytężonej pracy; miejsca, gdzie prowadzą badania i które są bliskie ich sercom; zabytki sprzed setek lat, które czekają na odkrycie. Premiery nagrań odbywają się w lipcu i sierpniu 2020 r.

Zapraszamy do wspólnych, naukowych podróży!

Podróż w czasie – o tajemniczych XVIII-wiecznych dziennikach z podróży po Europie gdańszczanina Nathaniela Jacoba Gerlacha.  Unikatowe tomy znajdują się w zbiorach Biblioteki PG.

Link do filmu: https://bit.ly/3gIMH2M

Podróż w kosmos – o jednych z pierwszych w Gdańsku projektach kosmicznych, wspieranych przez Polską Agencję Kosmiczną: balonie stratosferycznym STARDUST Microbiology Project oraz rakiecie sondującej z projektem HEDGEHOG na pokładzie.

Link do filmu STARDUST: https://bit.ly/2X0U8ef

Link do filmu HEDGEHOG: https://bit.ly/2WVUXVC

Podróż w głąb Ziemi – o unikatowej kolekcji minerałów, skał i skamieniałości z całego świata, zgromadzonych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Premiera: 13 sierpnia 2020 r.  

Podróż polarna – o badaniach w rejonach Arktyki i Antarktyki prowadzonych przez naukowców Politechniki Gdańskiej. O faunie, florze i warunkach klimatycznych panujących w tych rejonach. Premiera: 31 sierpnia 2020 r.

234 wyświetleń