Czwarte Akademickie Mistrzostwa Polski i nowe obiekty sportowe – to plan CSA PG na 2023 rok | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-12-20

Czwarte Akademickie Mistrzostwa Polski i nowe obiekty sportowe – to plan CSA PG na 2023 rok

CSA stok
Wizualizacje Pawła Czarzastego przedstawiające stok narciarski
Ciągły rozwój – to hasło, które stale przyświeca Krzysztofowi Kaszubie, dyrektorowi Centrum Sportu Akademickiego PG. Dotyczy to zarówno oferty dydaktycznej, poziomu sportowego i osiąganych wyników, jak i infrastruktury sportowej w CSA PG.  

Rok 2022 dla naszej uczelni był bardzo udany pod względem sportowym. Politechnika Gdańska po raz trzeci z rzędu zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski i dołożyła do tego złoto w klasyfikacji uczelni technicznych. Warto zauważyć, że w każdym kolejnym roku poziom sportowy się podnosi, a rywalizacja staje się coraz bardziej zacięta. Ale reprezentacje PG nie zamierzają w tym roku spocząć na laurach i już szykują się do kolejnej edycji AMP.
– Oczywiście cel jest jeden – obrona mistrzowskiego tytułu – mówi Krzysztof Kaszuba, dyrektor CSA PG. – Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że z roku na rok to zadanie będzie coraz trudniejsze. Nasi najwięksi rywale – Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa i Uniwersytet Warszawski – będą starali się pokrzyżować nam szyki i w każdej dyscyplinie odebrać nam punkty, ale będziemy na to gotowi. Nasi trenerzy oraz zawodniczki i zawodnicy od początku października ciężko trenują, aby być gotowymi na najważniejsze turnieje i zawody – dodaje.
Coraz ciekawsza staje się także oferta dydaktyczna, którą CSA oferuje swoim studentom. W obecnym roku akademickim dotychczasowa propozycja zajęć z wychowania fizycznego rozszerzyła się o zajęcia z golfa, tenisa stołowego oraz o trening funkcjonalny. W zakresie sekcji sportowych doszła możliwość dołączenia do akademickiej sekcji rugby.
– Zdajemy sobie sprawę, że studenci stają się coraz bardziej wymagający i musimy starać się sprostać ich oczekiwaniom. Wykorzystując możliwości, jakie dają nasze obiekty i współpraca z klubami sportowymi, staramy się rozszerzać ofertę dydaktyczną i sportową i dawać możliwość treningów w nowych dyscyplinach. Zajęcia z golfa czy sekcja rugby to nie są typowe dyscypliny oferowane przez inne uczelnie. Mam nadzieję, że nasza oferta pozwoli Politechnice Gdańskiej wyróżnić się na akademickiej mapie Polski – dodaje Krzysztof Kaszuba.
Jednak to wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie infrastruktura sportowa. Centrum Sportu Akademickiego ciągle stara się rozwijać także w tym zakresie. W 2022 roku wybudowano i wyposażono 5 boisk do koszykówki 3×3 oraz wyremontowano salę sportową w budynku przy ul. Sobieskiego 18.
– Nasza oferta dydaktyczna nie mogłaby się tak rozwijać, gdyby nie nowe obiekty sportowe. Choć nasz akademicki kompleks sportowy wyróżnia się na tle innych trójmiejskich uczelni, to w planach mamy kolejne inwestycje. W najbliższych miesiącach chcielibyśmy wyremontować kolejne pomieszczenia na Sobieskiego i stworzyć tam nowoczesną salę do sportów walki, mamy przygotowany projekt nowej ścianki wspinaczkowej, a także czekamy na ogłoszenie konkursu na projekt hali sportowo-widowiskowej. Ponadto złożyliśmy projekt w europejskim konkursie na budowę kortów do padla i liczymy, że uda nam się pozyskać to dofinansowanie – mówi dyrektor. – Ale moje plany sięgają dalej. Mamy stworzony projekt stoku narciarskiego i lodowiska, które mogłyby powstać przy budynku na ul. Sobieskiego. Gdyby udało nam się zrealizować te wszystkie plany, Politechnika Gdańska posiadałaby najlepszy kompleks sportowy w kraju – dodaje.

agnieszka.glowacka@pg.edu.pl

1048 wyświetleń