Doktorant indywidualnie lub w ramach szerszego zespołu może poszukiwać źródeł finansowania prowadzonych badań poza uczelnią.

W Polsce wsparcie działalności naukowej udzielane jest przez dwie agencje wykonawcze:

  • Narodowe Centrum Nauki (NCN) z siedzibą w Krakowie w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na praktyczne zastosowanie i użytkowanie;
  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) z siedzibą w Warszawie w zakresie realizacji strategicznych programów badań naukowych i prac rozwojowych, które bezpośrednio przekładają się na rozwój innowacyjności.


Spośród konkursów ogłaszanych przez Narodowe Centrum Nauki warto zwrócić szczególną uwagę na:

PRELUDIUM dotyczący projektów badawczych realizowanych przez osoby rozpoczynające karierę naukową nieposiadające stopnia naukowego doktora.
ETIUDA – dotyczący stypendiów doktorskich. Kryteria konkursu dotyczą badań prowadzonych w ramach przygotowywanej rozprawy doktorskiej.

Nabór wniosków obywa się dwa razy w roku (do 15 czerwca oraz 15 grudnia).

Więcej informacji na stronie www.ncn.gov.pl


Głównym zadaniem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju jest zarządzanie i realizacja strategicznych programów badań naukowych i prac rozwojowych, które bezpośrednio przekładają się na rozwój innowacyjności.

Do zadań NCBiR należy wspieranie komercjalizacji i innych form transferu wyników badań naukowych do gospodarki, zarządzanie programami badań stosowanych oraz realizacją projektów z obszaru obronności i bezpieczeństwa państwa.

Centrum dba również o zapewnienie dobrych warunków dla rozwoju kadry naukowej, realizując m.in. międzynarodowe programy mobilności naukowców. Szczególną uwagą otacza udział młodych naukowców w programach badawczych.

Spośród szerokiego spektrum programów realizowanych przez NCBiR szczególnie wart uwagi jest program LIDER adresowany do młodych naukowców (do 35 roku życia). Program służy stymulowaniu współpracy naukowców z przedsiębiorcami, poprzez realizację badań o potencjale wdrożeniowym i komercjalizacyjnym. Dodatkowo zachęca do mobilności międzysektorowej, międzyuczelnianej oraz pomiędzy jednostkami naukowymi.

Więcej informacji - www.ncbir.pl


Oprócz wymienionych projektów, NCN i NCBiR oferują szeroką gamę konkursów dla zespołów badawczych, których członkami mogą być doktoranci.


Przydatne informacje: