Obecnie nowym programem zastępującym kończący się Erasmus Mundus dla Doktorantów jest Erasmus+. Celem programu jest m.in. nawiązanie usystematyzowanej współpracy pomiędzy uczelniami w Unii Europejskiej i z krajami trzecimi oraz zwiększenie liczby studentów i wykładowców uczestniczącej w ramach europejskich programów studiów.
Program dla doktorantów obejmuje dwa rodzaje akcji:
- Europejskie studia magisterskie i doktoranckie.
- Partnerstwa strategiczne – projekty wielostronne realizowane z udziałem polskich instytucji
Więcej informacji na stronie http://erasmusplus.org.pl/
Central European Exchange Program for University Studies (CEEPUS) jest programem współpracy wielostronnej w dziedzinie edukacji krajów Europy Środkowej, ustanowionym na podstawie umowy międzynarodowej. Stronami porozumienia są: Albania, Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz UNMIK – Kosowo. Celem Programu jest wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego m.in. doktorantów.
Terminy składania aplikacji:
- na semestr zimowy do dnia 15 czerwca,
- na semestr letni do dnia 30 października.
Kwoty stypendialne reguluje aktualna Decyzja Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Więcej informacji na stronie www.ceepus.info
Stypendium Komisji Fulbrighta Junior Advanced Research Award – program finansowany przez rządy Stanów Zjednoczonych i Polski przeznaczony dla doktorantów na polskich uczelniach i instytucjach naukowych.
Więcej informacji na stronie fulbright.edu.pl
Stypendia Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) – stypendia na pobyty badawcze dla doktorantów.
Uwaga: złożenie wniosku musi nastąpić najpóźniej trzy lata po rozpoczęciu doktoratu.
Więcej informacji na stronie sphd.daad.pl
Stypendium Niemieckiej Fundacji Federalnej Środowiska (DBU) jest skierowany dla osób zajmujących się szeroko rozumianą ochroną środowiska. Oznacza to kierunki studiów zawierające w programie tematykę ochrony i zarządzania środowiskiem, ochrony przyrody, zrównoważonego rozwoju, edukacji ekologicznej itp. Dotychczas staże odbywali także absolwenci zarządzania, geografii, nauk politycznych, architektury i innych kierunków.
Uwaga: dyplom ukończenia studiów nie wcześniej niż w ciągu ostatnich trzech lat, wiek poniżej 31 roku życia, posiadanie stałego pobytu w Polsce.
Więcej informacji na stronie www.dbu.de
Pomocą w wymianach międzynarodowych na Politechnice Gdańskiej zajmuje się Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej:
Gmach B pok. 102
e-mail: international@pg.gda.pl
www: international.pg.gda.pl
Przydatne informacje umieszczone są na stronie Krajowej Reprezentacji Doktorantów:
www.krd.ogicom.pl/pl/fundusze__granty.html