Studenci z koła naukowego SimLE ponownie współpracują z Europejską Agencją Kosmiczną | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-01-19

Studenci z koła naukowego SimLE ponownie współpracują z Europejską Agencją Kosmiczną

ludzie
Część zespołu STORMDUST w rekonstrukcji laboratorium kosmicznego Columbus w European Space Technology Centre w Holandii. Fot. mat. pryw.   
Projekt STORMDUST to eksperyment opracowany przez interdyscyplinarną grupę studentów z koła naukowego SimLE na Politechnice Gdańskiej. Jego głównym celem jest analiza składu stratosfery w oparciu o lotne związki chemiczne. 

Eksperyment ma na celu wniesienie znaczącego wkładu w zrozumienie chemii atmosfery i nauki o środowisku. Analizując próbki pobrane z powietrza za pomocą chromatografii gazowej i spektrometrii mas, studenci pracujący w projekcie STORMDUST, starają się poznać związki chemiczne znajdujące się w stratosferze, określić ich migracje oraz wpływ i powiązania mają znajdującymi się tam mikroorganizmami. Prądy strumieniowe przenoszące znaczne masy powietrza powodują rozprzestrzenianie się różnych związków chemicznych i mikroorganizmów po wszystkich kontynentach. Stratosfera jest obszarem bardzo unikatowym i odkrywanie jej różnych właściwości wciąż trwa, a badania na znacznych wysokościach mają kluczowe znaczenia dla poznania jej składu chemicznego i mikrobiomu.

Na przełomie listopada i grudnia reprezentacja projektu STORMDUST wyruszyła na Selection Workshop 34. edycji programu REXUS/BEXUS, by przedstawić swój eksperyment w European Space Technology Centre. Udało im się zakwalifikować do programu i w ciągu najbliższych miesięcy będą pod okiem ekspertów z sektora kosmicznego budować i testować swój projekt. Proces ten obejmie wyjazdy na warsztaty szkoleniowe w placówkach Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz pracę w laboratoriach udostępnianych przez Politechnikę Gdańską. Kampania zakończy się wypuszczeniem ładunku w gondoli balonu stratosferycznego z Esrange Space Center w Szwecji.

W skład zespołu wchodzą: Magdalena Sadowska, Jakub Radgowski, Nikodem Netkowski, Maciej Kapciński z WETI, Mateusz Gwozdowski, Adam Kaczyński z WIMIO oraz Hanna Wiatrowska, Katarzyna Sochaj, Agata Wiśniewska i Piotr Klinkosz z Wydziału Chemicznego.

Przypomnijmy, że w poprzednich latach SimLE brało udział w programie REXUS z projektem HEDGEHOG, w programie BEXUS z projektem Stardust oraz w programie ESA Academy z projektem SlugG.

3 wyświetleń