Studenci PG zdobyli złoto na 45. Finale Światowym Odysei Umysłu w USA | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-06-05

Studenci PG zdobyli złoto na 45. Finale Światowym Odysei Umysłu w USA

dryżyna z PG na Odyseji umysłu
Finał Odysei Umysłów na Iowa State University i zwycięska drużyna Politechniki Gdańskiej. Fot. mat. pryw. 
Drużyna Politechnicznych Odyseuszy z Wydziału Architektury w składzie: Patryk Karpiński, Zuzanna Kośnik, Aleksander Kulewski, Iga Kęsicka oraz Łukasz Krasucki zdobyła złoty medal w 45. Finale Światowym Odysei Umysłu w USA w problemie zatytułowanym „Struktura z Kosmosu” w IV grupie wiekowej.

–  Niecodzienność naszego rozwiązania opierała się na zaadaptowaniu w przedstawienie wieloznaczności wyrazu gwiazda,czyli niebiańskiego konstruktu jak i show-biznesowej osobistości. Ową Gwiazdę odkryć mieli niestrudzeni, lecz dość nierozważni badacze, którzy pod natłokiem swoich badań doprowadzili, jak się później okazało, do celowego upadku gwiazdy. Docenione przez sędziów jak i publiczność zostało wplecenie w spektakl gier słownych, dość specyficznego humoru oraz licznych żartobliwych nawiązań do amerykańskiej popkultury – tak tłumaczą swój pomysł studenci.

– Drugim wyzwaniem było zbudowanie struktury z drewna balsy, która ważyła 14,8 g i podczas naszego przedstawienia udźwignęła 340 lb ~ 154 kg – wyjaśnia Iga Kęsicka. – Jako przyszli architekci doświadczenie wyciągnięte z budowy wieży pozwoliło nam bliżej i bardziej namacalnie zrozumieć prawa fizyki rządzące budowlami. Dzięki licznym testom różnych ustawień konstrukcyjnych poznaliśmy jak w rzeczywistości oddziałują nasze, do tej pory, suche kalkulacje oraz rysunki techniczne.

W Finałach Światowych na Iowa State University w dniach 21-26.05.2024 wzięło udział ponad 700 drużyn z całego świata w tym 32 drużyny z Polski. Polacy wrócili do kraju z 10 medalami (4 złote, 4 srebrne, 2 brązowe) i właśnie jeden z nich - złoty medal - zdobyła drużyna PG. Projekt każdej drużyny jest oceniany kompleksowo, liczy się tu wiele kryteriów, m.in.: kreatywność i skuteczność rozwiązań, sposób podejścia do wymogów zadania, prezentacja na scenie, scenariusz występu i wiele innych.

Odyseja to naprawdę niesamowita przygoda, w którą jestem już wkręcony od ponad 6 lat. Jednym z moich celów na czas studiowania  było założenie drużyny studenckiej, co udało się dzięki pomocy naszej trenerki Agnieszki Armatyńskiej z Działu Kształcenia oraz dobrym radą Joanny Kowalewskiej. Niezmiernie cieszy mnie możliwość zarażania innych nietypowym podejściem pozwalającym na odmienne rozwiązania otaczających nas problemów – mówi Patryk Karpiński, inicjator całego przedsięwzięcia.

– Tak to prawda, Odyseja Umysłu pokazała mi, że często rzeczy niemożliwe wymagają innego, kreatywnego poglądu na sytuację. Atmosfera w której organizowany jest konkurs pozwala ponownie poczuć się jak dziecko, które czerpie ogromną satysfakcję z możliwości eksploatowania nieodkrytych dotąd ścieżek  działania - które tak ciężko obrać w dzisiejszym „dorosłym” świecie””– dodaje Zuzanna Kośnik.

Przeczytaj o zwycięstwie studentów PG w etapie ogólnopolskim

Pół wieku Odysei

Wiosną 1978 roku drużyny reprezentujące 28 szkół średnich ze stanu New Jersey wystartowały w pierwszym turnieju twórczego rozwiązywania problemów. Pomysłodawcą tego turnieju był dr C. Samuel Micklus z Uniwersytetu Rowana w USA. W ten sposób narodziła się Odyseja Umysłu. Program początkowo rozwijany był tylko w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w ponad dwudziestu krajach w Odysei Umysłu uczestniczy co roku kilkaset tysięcy osób. Pierwsza drużyna Odyseuszy w Polsce powstała w 1989 roku. 

Więcej o finałach konkursu

Profil Odyseji na FB

13 wyświetleń