Astrofizyczne Koło Naukowe
Na Politechnice Gdańskiej działamy już trzeci rok. W ciągu tego czasu udało nam się zebrać ponad 70 członków z różnych kierunków, których powiązała wspólna pasja – kosmos! Łączymy nasze siły, aby rozwijać się zarówno w aspektach inżynieryjnych, popularnonaukowych, jak i obserwacyjnych.
Kreowane przez nas treści zawsze dostosowujemy do naszego grona odbiorców – prowadziliśmy zajęcia w przedszkolu Politechniki Gdańskiej, w szkołach podstawowych oraz dla liceów, gdzie współorganizując wydarzenie „Space Talks: How to join the Space industry?” przedstawiono im możliwości pracy w przemyśle kosmicznym w Polsce. Na naszym koncie mamy także własne wydarzenie popularnonaukowe „NASA: Observe The Moon”, na którym zorganizowaliśmy warsztaty dla najmłodszych oraz części wykładowe.
Staramy uczyć się od siebie nawzajem i z tej racji wprowadzamy w tym roku cykl Spotkań Naukowych. Nasi członkowie mogą pochwalić się na nich swoją kosmiczną wiedzą oraz trenować umiejętności wypowiadania się przed publicznością w zaufanym gronie!
Nie ograniczamy się wyłącznie do popularyzacji nauki – wśród członków naszego koła znalazł się zespół, który podjął się wyzwania typowo inżynieryjnego. Projektem opracowywanym w latach 2023/2024 jest „ZIGGY”, który dostał się do finału konkursu „Direction: Space”. Ma on szanse polecieć na międzynarodową stację kosmiczną jako eksperyment! Pomysł polega na stworzeniu wieloosiowego detektora rentgenowskiego do zastosowań w badaniu środowiska radiologicznego i wykorzystania jako alternatywna technologia do startrackerów.
Wszystkim entuzjastom obserwacji nieba zapewniamy szansę na rozwój tej pasji! Organizowaliśmy już wspólne obserwacje na terenie Politechniki z użyciem kołowego teleskopu, ale mamy również możliwość korzystania z obserwatorium Gdańskiej Szkoły Autonomicznej. Chętni mogą zarówno uczyć się, jak i pomóc w opracowywaniu oprogramowania tamtejszego teleskopu.
Jesteśmy otwarci na wszystkich zaciekawionych kosmosem i zapraszamy w nasze progi!
Przewodnicząca - Dominika Bagińska
Opiekun naukowy - dr inż.Tadeusz Miruszewski
Wydział Fizyki Teoretycznej i Matematyki Stosowanej
tel.: +48 512 536 076
e-mail: astrofiz.pg@gmail.com