Koło Naukowe "Materiały w Medycynie" | Politechnika Gdańska

Koło Naukowe "Materiały w Medycynie"

KN ‘Materiały w Medycynie’ stanowi transdyscyplinarne połączenie inżynierii z medycyną. Jego głównym celem jest rozwój i modyfikacja biomateriałów oraz implantów. Organizacja ta umożliwia doświadczalną pracę w aspekcie wytwarzania oraz badań materiałów do zastosowań w terapii zdrowia oraz chirurgii. Jednym z najważniejszych zadań Koła jest promocja i szerzenie idei wspólnej pracy inżynierów z lekarzami, natomiast efektem tej pracy mają być nowe lub ulepszone rozwiązania, które posłużą przedłużaniu życia ludzkiego.

Nasza działalność obejmuje:
a) wykłady – organizujemy wykłady otwarte online, goszcząc prelegentów z całej Polski.

b) pokazy laboratoryjne – prowadzimy warsztaty i/lub pokazy podczas: Science.com, NaukoweLove Nocą, Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej, Politechnika Open, Forum Organizacji i Kół Akademickich, Piknik Nauki Fahrenheita, Pomorska Noc Naukowców.
c) konferencje – współorganizujemy Konferencję IMPLANTY, która cieszy się dużym zainteresowaniem i gości osoby związane z inżynierią biomateriałów z całej Polski. Prezentujemy wyniki swoich badań w krajowych i międzynarodowych konferencjach.
d) szkolenia i wycieczki – organizujemy szkolenia oraz wyjazdy dla członków Koła.
e) projekty studenckie – współpracujemy z naukowcami w projektach dotyczących biomateriałów. Wśród realizowanych projektów wymienić można: Opracowanie nowego wstrzykiwalnego ceramiczno-polimerowego cementu kostnego, Opracowanie antybakteryjnej modyfikacji kleju kostnego przeznaczonego do mocowania implantów w kości oraz Zastosowanie utleniania plazmowego (MAO) w celu poprawy bioaktywności stopu tytanu do zastosowania na implanty obciążalne.

Prezes - Krzysztof Jaśkiewicz
    Opiekun naukowy - dr inż. Michał Bartmański, dr inż. Marcin Wekwejt, mgr inż Balbina Makurat-Kasprolewicz

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (dawny Wydział Mechaniczny)
    Siedziba: gab. 203 WIMIO-A, lab. 316 CNB; WIMIO