Studenckie Koło Przewodników Turystycznych - SKPT

Jesteśmy organizacją studencką non-profit działającą w ramach Oddziału Studenckiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, na Politechnice Gdańskiej (współtworzącej razem z UG i GUMed Związek Fahrenheita). Jesteśmy Kołem międzyuczelnianym, ponieważ zrzeszamy studentów i pracowników różnych Uczelni Trójmiejskich. Mamy bogatą historię, bowiem działamy od 1971 roku. Jest to dla nas ogromną wartością, ponieważ od ponad 50-ciu lat dzielimy się doświadczeniem i przekazujemy sobie wzajemnie wiedzę i umiejętności.

Zajmujemy się turystyką kwalifikowaną (szczególnie pieszą górską i pieszą nizinną). Popularyzujemy w środowisku studenckim wiedzę o przyrodzie, historii i kulturze regionu Gdańskiego oraz regionów górskich.

Upowszechniamy zasady kultury turystycznej i czynnego wypoczynku, a także propagujemy zasady ochrony przyrody, krajobrazu, zabytków oraz wartości kulturowych Kraju.

Jednym z naszych celów statutowych jest organizacja Kursu na Przewodnika Górskiego Beskidzkiego (obszar: Beskidy oraz Bieszczady). W związku z działalnością statutową nasze Koło realizuje także wyjazdy górskie (obozy wędrowne i stacjonarne), marsze na orientację (Manewry SKPT oraz Darżlub), wycieczki architektoniczne oraz spotkania podróżnicze i inne wydarzenia turystyczne.

Od roku 2023 prowadzimy taką akcję, pod hasłem "Przewietrz Głowę!".
Jest to nasza odpowiedź na na Tydzień Zdrowia Psychicznego, który od kilku lat organizował Samorząd Studentów PG.
Ponieważ aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu oraz kontakt z pięknem przyrody, które możemy zaproponować, to doskonała profilaktyka w utrzymaniu higieny psychicznej i odskocznia dla zestresowanego mózgu.
Stąd kampania informacyjna o naszych wyjazdach górskich i leśnych imprezach na orientację, żeby je zaoferować szerokiemu gronu braci studenckiej naszej Uczelni.

Prezes - Michał Maryniak
    Siedziba: Budynek Bratniak, pok. 313 ul. Siedlicka 4 80-222 Gdańsk-Wrzeszcz