Prof. Anna Dołęga | Politechnika Gdańska

Treść strony

Prof. Anna Dołęga

 

Prof. dr hab. inż. Anna Dołęga

kandydatka na Rektora Politechniki Gdańskiej

Program wyborczy

Urodziłam się 3 I 1966 r. w Gdańsku. Studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej rozpoczęłam 1 X 1984 r. jako uczestniczka centralnego etapu Olimpiady Chemicznej, a ukończyłam 30 IX 1989 r. z wynikiem bardzo dobrym. Zaraz po ukończeniu studiów pracowałam przez rok na etacie technicznym w Laboratorium Badań Środowiskowych Instytutu Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
 

W roku 1990 zostałam słuchaczką Studium Doktoranckiego WCh PG. Obrona wyróżnionej rozprawy doktorskiej, której promotorem był prof. J. Konopa odbyła się 11 XII 1996 r. Badania kontynuowałam pracując od 1996 jako specjalistka N-T w Katedrze Technologii Leków i Biochemii WCh PG. W 1997 roku zostałam zatrudniona w Katedrze Chemii Nieorganicznej WCh PG jako asystent, zaś od 1998 jako adiunkt. Wiązało się to ze zmianą profilu naukowego – zajęłam się poszukiwaniem zależności struktura-aktywność związków cynku modelujących układy biologiczne, z czym wiązała się interpretacja oraz analiza danych rentgenostrukturalnych oraz spektroskopowych IR oraz NMR.

W roku 2009 odbyłam krótki staż na Uniwersytecie w Stuttgarcie w zespole prof. D. Gudata. Badania prowadzone w latach 2001–2010 były podstawą nadania mi przez Radę Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej stopnia doktora habilitowanego. Kolokwium habilitacyjne odbyło się w dniu 02 VII 2010 r. Jako samodzielny pracownik rozpoczęłam badania magnetyzmu związków miedzi i kobaltu we współpracy z prof. J. Jezierską i prof. A. Bieńko (UWr), prof. W. Ferenc (UMCS), prof. H.J. Krügerem z Uniwersytetu Technicznego w Kaiserslautern.


W roku 2014 odbyłam dwumiesięczny staż w grupie włoskiego krystalografa, prof. M. Milanesio. W latach 2013-2017 poszerzyłam analizę danych strukturalnych o metody chemii obliczeniowej nawiązując kontakt naukowy z prof. A. Ahmedovą z Uniwersytetu w Sofii. Obecnie prowadzę badania związków srebra o aktywności przeciwdrobnoustrojowej oraz przyjęłam propozycję współpracy w grancie konsorcyjnym, którego kierownikiem jest prof. K. Szaciłowski, AGH. W realizowanym od 2 VI 2023 projekcie nadzoruję syntezę i badania fizykochemiczne związków miedzi i srebra jako prekursorów układów memrystorowych. Od 25 lat współpracuję z naukowcami z różnych katedr i wydziałów Politechniki Gdańskiej oraz szeregu polskich uczelni m.in z Gdańska, Wrocławia, Opola, Poznania, Łodzi, Krakowa i Lublina. Korzystam z wiedzy eksperckiej moich koleżanek i kolegów służąc tym samym u siebie w katedrze. Jestem współautorką i autorką 80 publikacji naukowych i 160 komunikatów konferencyjnych. Liczba niezależnych cytowań artykułów wynosi 953, a Indeks Hirscha w oparciu o niezależne cytowania 14.
 

Prowadząc badania naukowe wykonywałam trzy i kierowałam czterema projektami naukowymi - w tym jednym w konsorcjum z AGH. W 2012 roku uczestniczyłam w przygotowaniu i realizacji inwestycji budowlanej: "Modernizacja infrastruktury naukowo-badawczej wraz z zapleczem, oraz modernizacja wyposażenia technicznego Katedr Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej w Gdańsku przy ulicy Narutowicza 11/12”. W roku 2014 koordynowałam przygotowanie wniosku, a następnie w latach 2014–2015 realizację dotacji w zakresie infrastruktury badawczej „Laboratorium Badań Strukturalnych”.


Jestem autorką recenzji lub opinii w kilkunastu przewodach doktorskich, habilitacyjnych i postępowaniach o nadanie tytułu profesora. W latach 2014–2016 jako członek Zespołu Ekspertów NCN zrecenzowałam kilkadziesiąt grantów w czterech konkursach NCN Preludium i Sonata. Oceniałam jako ekspert dwa projekty zagraniczne (USA, Szwajcaria).

W latach 2002–2005, 2008–2010 byłam przedstawicielką grupy niesamodzielnych nauczycieli akademickich w Radzie Wydziału Chemicznego. Od 2010 roku nieprzerwanie reprezentuję grupę pracowników samodzielnych w tejże Radzie. Uczestniczę lub uczestniczyłam w pracach podkomisji programowych ds. kierunków Chemia i Biotechnologia i kilkudziesięciu komisjach doktorskich. W 2020 r. zostałam mianowana przez obecnego Rektora członkiem Rady Dyscypliny Nauki Chemiczne.


Od 1 IX 2017 jestem kierowniczką Katedry Chemii Nieorganicznej WCh PG. Od roku 1997 prowadziłam lub nadal prowadzę wykłady, seminaria, ćwiczenia i laboratoria na wszystkich stopniach kształcenia – również w języku angielskim. W roku 2016, w ramach programu Erasmus, wykładałam Chemię Bionieorganiczną na Uniwersytecie w Sofii. Od roku 2017 kieruję kierunkiem dyplomowania Chemia prowadząc seminaria i egzaminy dyplomowe. Byłam opiekunką kilkunastu dyplomów magisterskich i inżynierskich oraz promotorką czterech doktoratów. Obecnie sprawuję opiekę nad dwiema doktorantkami. Jestem współautorką opracowań dydaktycznych: dwóch skryptów oraz podręcznika.


Należę do Polskiego Towarzystwa Chemicznego, w kadencji 2016–2018 byłam Sekretarzem Prezydium Zarządu Głównego. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Krystalograficznego. Otrzymałam 19 nagród Rektora PG za wyróżniającą działalność naukową, organizacyjną i dydaktyczną – do jednej z nagród dydaktycznych w roku akademickim 2012/2013 nominowali mnie studenci Wydziału Chemicznego. Zostałam odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2014) i Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę (2021).