Konkurs StrongTruss 2024
Kategoria: Edukacja
Typ: Konkurs
Wyzwanie dla studentów, które sprawdzi kreatywność i umiejętności inżynierskie uczestników w budowie lekkich i wytrzymałych konstrukcji.
W drugim tygodniu grudnia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa odbędzie się niezwykłe wyzwanie dla studentów, które sprawdzi kreatywność i umiejętności inżynierskie uczestników w budowie lekkich i wytrzymałych konstrukcji. Konkurs StrongTruss 2024 odbędzie się 13.12.2024 r.; trwają zapisy.
To wyjątkowe wydarzenie, skierowane do miłośników inżynierii i konstrukcji, jest okazją do wykazania się kreatywnością, wiedzą techniczną oraz zdolnościami praktycznymi — mówi jeden z organizatorów konkursu dr hab. inż. Oleksii Nosko. Od 2023 r. konkurs został podzielony na dwie kategorie: most oraz wieża. Zadaniem uczestników wyzwania jest zbudowanie konstrukcji, która będzie obciążana coraz masywniejszymi przedmiotami aż do osiągnięcia limitu obciążenia. To, co czyni to wyzwanie niezwykle ciekawym, a jednocześnie trudnym – to ograniczenia, które mają na celu zwiększyć kreatywność i innowacyjność w budowaniu konstrukcji, a są nimi m.in. waga konstrukcji maksymalnie 20 gramów, ograniczenie wykorzystanych materiałów do drewna, papieru i kleju oraz złożenie konstrukcji z minimum 6 elementów prętowych.
Wydarzenie odbędzie się 13.12.2024 r. w auli 211 budynku nr 40 WIMiO. Start kwalifikacji (ważenie i mierzenie konstrukcji) rozpocznie się o godz. 15.00, a same zawody o godz. 16.00.
Rejestracja
Rejestracja zespołów trwa do 11.12.2024 r. Zgłoszenia należy wysyłać na adresy e-mail:
- sieklicki@pg.edu.pl (kategoria wieża),
- nosko@pg.edu.pl (kategoria most).
Ogólne zasady konkursu
- Każdy zespół składa się z 1 do 3 osób.
- Każdy zespół prezentuje jedną konstrukcję.
- Konstrukcja musi być kratownicą, składającą się z co najmniej 6 elementów prętowych.
- Do budowy można użyć wyłącznie drewna, papieru i kleju.
- Masa konstrukcji nie może przekroczyć 20 g.
Zwycięzcą w każdej kategorii zostaje zespół, którego konstrukcja uzyska najwyższy wskaźnik nośności właściwej M/m, gdzie:
- M – masa obciążenia powodującego zniszczenie konstrukcji,
- m – masa samej konstrukcji.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do dyskwalifikacji zespołów za naruszenie zasad konkursu lub niesportowe zachowanie.
Kategorie konkursowe
- Wieża
- Wysokość konstrukcji: 20–22 cm.
- Otwór osiowy: średnica powyżej 6 cm.
- Testy wytrzymałości:
- Konstrukcja jest obciążana osiowo od góry za pomocą płaskiej płyty.
- Obciążenie zwiększane jest przez dodawanie ciężarów, aż do momentu zawalenia się konstrukcji (kiedy płyta dotknie podpory o wysokości hs=16 cm).
- Dostępne ciężary: 4 × 20 kg, 4 × 15 kg, 4 × 10 kg, 4 × 5 kg.
- Most
- Długość konstrukcji: 32–36 cm.
- Otwór pionowy: średnica 3–5 cm w środku konstrukcji.
- Testy wytrzymałości:
- Konstrukcja jest oparta na dwóch aluminiowych podporach o szerokości t=2 cm, rozstawionych na odległość b=30 cm i obciążając ją od góry za pomocą cylindrycznej płyty o średnicy d=8 cm, połączonej z pionowym prętem.
- Obciążenie zwiększane jest przez dodawanie ciężarków o masie 2 kg do pręta pionowego, aż do momentu zawalenia się konstrukcji (kiedy pręt dotknie podstawy).