Na PG powstaje nowoczesne laboratorium metrologiczne | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2020-09-24

Na PG powstaje nowoczesne laboratorium metrologiczne

Podpisanie umowy
Podpisanie umowy o współpracy między PG i Mitutoyo Polska. Na zdjęciu od lewej Jakub Ruszkowski, wiceprezes zarządu Mitutoyo Polska oraz prof. Paweł Śliwiński, dziekan Wydziału Mechanicznego. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
W Katedrze Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego PG powstanie jedno z nowocześniejszych laboratoriów metrologicznych w północnej Polsce. To wynik porozumienia o współpracy między Wydziałem Mechanicznym i firmą Mitutoyo Polska, które rozpoczyna wspólne działania na rzecz korzystania z zaawansowanej aparatury pomiarowej i oprogramowania w ramach szeroko pojętej dydaktyki oraz prowadzenia prac naukowo-badawczych. 24 września nastąpiło uroczyste podpisanie umowy, dzięki której na uczelnię trafi sprzęt najnowszej generacji, o wartości powyżej 1,2 mln złotych.  

Optyczne system pomiarowe 2D i 3D czy maszyny współrzędnościowe, to tylko niektóre sprzęty, które trafią do nowego laboratorium. Z nowych urządzeń korzystać będą przede wszystkim naukowcy i studenci.

– Sprzęt który otrzymamy to aparatura pomiarowa najwyższej jakości, brakowało jej do tej pory na uczelni – mówi dr inż. Michał Dobrzyński. To przede wszystkim dzięki jego osobistym staraniom udało się wyposażenie laboratorium pozyskać. – Nasi pracownicy i studenci będą mieli dostęp do najnowszej technologii z zakresu metrologii. W laboratorium będzie można przeprowadzić np. kompleksową analizę dokładności geometrycznej wyrobów, co bardzo pomaga naukowcom w badaniach.

Dla badaczy i studentów

Sprzęt zostanie przekazany w dwóch etapach. Pierwsze trzy urządzenia powinny pojawić się na Wydziale Mechanicznym już pod koniec tego roku, a kolejne dwa w roku następnym. Firma Mitutoyo Corporation przekaże zarówno wyposażenie jak i odpowiednie oprogramowanie, a także przeszkoli wyznaczone osoby – opiekunów poszczególnych maszyn.

– Właśnie trwają prace nad przygotowaniem laboratorium – wyjaśnia dr hab. Mariusz Deja, prof. PG. – Pomieszczenia, w których użytkowany jest tego rodzaju sprzęt, muszą spełniać szczególne warunku, posiadać precyzyjną klimatyzację i odpowiednią wentylację,  by nie spowodować różnicy temperatury i zachować odpowiednią wilgotność, co przy takich pomiarach jest niezwykle ważne. Wyniki prac naukowo-badawczych publikowane są przez pracowników Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji we wiodących, najwyżej punktowanych czasopisma naukowych. Dzięki otrzymanej aparaturze pomiarowej, ten imponujący dorobek katedry niewątpliwie zostanie powiększony o kolejne publikacje w czasopismach związanych z dyscypliną naukową Inżynieria Mechaniczna, kluczową dla Wydziału Mechanicznego.

Wyposażenie laboratorium

Wyposażenie, które stanie w laboratorium obejmować będzie m.in.:

  1. QUICK IMAGE – optyczne system pomiarowe 2D, które umożliwiają pomiary wyrobów na różnych wysokościach lub wielu płaszczyzn jednocześnie bez potrzeby oddzielnego ogniskowania
  2. QUICK VISION – optyczne system pomiarowe 3D do w pełni zautomatyzowanych, szybkich pomiarów
  3. CONTRACER SV-C3200 – inteligentne połączenie dwóch stacjonarnych urządzeń: konturografu i chropowatościomierza. Dzięki temu jeden system niezawodnie wykonuje pomiary konturów oraz chropowatości..
  4. CMM Crysta-Plus M – manualne, ekonomiczne maszyny współrzędnościowe do pomiarów 3D. Służą do szybkich, ale wymagających dużej dokładności pomiarów warsztatowych. Z dokładnym pozycjonowaniem sondy oraz systemem automatycznego rozpoznawania elementu, ułatwiającym obsługę maszyny.
  5. Mitutoyo MiSTAR 555 – kompaktowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa CNC do pracy na hali produkcyjnej.
  6. MeasurLink – rozwiązanie do automatyzacji i centralizacji gromadzenia danych, analizy danych z inspekcji, procesów pomiarowych, zmniejszenia ilości odpadów i poprawy relacji z klientami.

Wspólne inicjatywy z branżą przemysłową

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego planują również cykl seminariów pokazujących możliwości maszyn, przeznaczony dla branży przemysłowej– Dzięki takim możliwościom sprzętowym mamy nadzieję na wspólne działania z firmami z branży przemysłowej z północnej Polski, poszerzanie kontaktów i wspólne inicjatywy  badawczo – rozwojowe ­– mówił Wojciech Połubok, dyrektor administracyjny Wydziału Mechanicznego.

Współpraca na wielu płaszczyznach

Darczyńca – firma Mitutoyo jest jednym z największych dostawców sprzętu metrologicznego na świecie. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową, produkcyjną i dystrybucyjną w ponad 100 krajach. Mitutoyo Polska działa na polskim rynku od 2002 roku, oferując najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe i rozwiązania metrologiczne. Firma dostarcza urządzenia pomiarowe, które określają najwyższe standardy w metrologii, ergonomii, wydajności i zarządzaniu jakością, takie jak: współrzędnościowe maszyny pomiarowe, wizyjne systemy pomiarowe, urządzenia do pomiaru parametrów kształtu, urządzenia do pomiaru odchyłek okrągłości, optyczne przyrządy pomiarowe, mikrometry laserowe, przyrządy do badań twardości, a także ręczne przyrządy pomiarowe.

– Bardzo się cieszę, że mimo pandemii mogło dojść do tego spotkania i możemy finalizować wspólnie nasz projekt. Chciałabym podkreślić że poza sprzętem laboratoryjnym i oprogramowaniem, które przekazujemy, firma Mitutoyo stoi otworem dla Politechniki Gdańskiej także w innych aspektach. Laboratoria, sprzęt  oraz nasza wiedza i doświadczenie w zakresie metrologii mają służyć pracownikom uczelni, po to żeby mogły rozwijać się zaawansowane prace badawcze – podsumował Jakub Ruszkowski, wiceprezes zarządu firmy Mitutoyo Polska, który jest także absolwentem Politechniki Gdańskiej.

1405 wyświetleń