Oblegana Politechnika. Drugie miejsce w Polsce pod względem liczby kandydatów | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2020-12-15

Oblegana Politechnika. Drugie miejsce w Polsce pod względem liczby kandydatów

Studenci na schodach przed gmachem głównym
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało raport podsumowujący wyniki rekrutacji w roku akademickim 2020/2021. Politechnika Gdańska po raz kolejny znalazła się na drugim miejscu wśród najchętniej wybieranych przez kandydatów uczelni technicznych w Polsce. 

Z ponad 428 tys. osób, które w październiku rozpoczęły studia wyższe na polskich uczelniach, aż 25 tys. chciało studiować na Politechnice Gdańskiej. W zestawieniu najczęściej wybieranych uczelni publicznych w Polsce - według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na studia I i II stopnia - PG zajęła tym samym drugie miejsce w kraju, ustępując jedynie Politechnice Warszawskiej (45 tys. zgłoszeń).

Co więcej, PG zajęła drugie miejsce również pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce (6,5 os. - wyżej była tylko Politechnika Poznańska z wynikiem 6,6).

Politechnika Gdańska już po raz kolejny znalazła się w czołówce najpopularniejszych uczelni technicznych w kraju. Tak duża liczba chętnych na studia cieszy, ale nie jest też dla nas zaskoczeniem – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Różnorodna oferta naszej uczelni przyciąga młodych i zdolnych kandydatów, którzy mogą wybierać wśród wielu kierunków studiów udanie wpisujących się w obecne trendy na rynku pracy. Nie bez znaczenia w edukacyjnych wyborach uczniów szkół średnich jest również obecność PG w międzynarodowych rankingach, m.in. w prestiżowym Academic Ranking of World Universities zwanym również Rankingiem Szanghajskim. Wśród 1000 najlepszych uczelni z całego świata znalazło się w nim jedynie osiem polskich szkół wyższych. Ważnym argumentem dla przyszłych studentów jest też lokalizacja. Gdańsk i nasza uczelnia to świetne miejsca zarówno do studiowania, jak też do spędzania czasu wolnego oraz budowania ambitnych ścieżek rozwoju zawodowego.

MNiSW opublikowało również listę najpopularniejszych kierunków studiów w bieżącym roku akademickim. Wśród kandydatów niezmiennie największym zainteresowaniem cieszyła się informatyka, którą w skali kraju chciało studiować 33 tys. osób. Młodzież często wybierała też psychologię (29 tys. chętnych) oraz zarządzanie (ponad 25 tys. osób).

Na Politechnice Gdańskiej najpopularniejszymi kierunkami w tegorocznej rekrutacji okazały się: ekonomia, mechatronika oraz gospodarka przestrzenna. O jedno miejsce na tych kierunkach ubiegało się średnio 15 osób. Największą liczbę kandydatów PG odnotowała na Informatyce (Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki) - 1701 zgłoszeń, a także na Budownictwie (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska) - 1312.

Pełny raport MNiSW

2613 wyświetleń