Data dodania: 2020-12-18
Politechnika zwycięska. Grad pucharów i medali dla PG na Gali Sportu Akademickiego
Gala Sportu Akademickiego odbywa się jesienią każdego roku i jest podsumowaniem działań AZS w ciągu roku akademickiego. Choć obostrzenia znacząco wpłynęły na sport akademicki, udało się m.in. przeprowadzić cały cykl Akademickich Mistrzostw Polski, czyli jednego z najważniejszych zadań AZS.
Politechnika Gdańska odniosła w nim spektakularny sukces, zwyciężając w klasyfikacji generalnej AMP - wyprzedzając Uniwersytet Warszawski oraz Politechnikę Śląską. Uczelnia była również jedyną, której sportowcy wzięli udział we wszystkich 48 dyscyplinach AMP, a co więcej, odniosła również zwycięstwo w klasyfikacji uczelni technicznych.
– Udało się nam wystąpić we wszystkich dyscyplinach przede wszystkim dzięki wysiłkom pracowników Centrum Sportu Akademickiego naszej uczelni – mówił podczas gali prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Chciałbym wyróżnić tu zwłaszcza pracę Andrzeja Busslera, prezesa zarządu AZS, Kazimierza Rozwadowskiego, z-cy dyrektora CSA oraz dyrektora Centrum Krzysztofa Kaszuby. Bardzo chcę podziękować również studentom, którzy mimo pandemii intensywnie trenowali, sumiennie przygotowywali się do zawodów i wzięli udział we wszystkich konkurencjach mistrzostw.
Politechnika Gdańska na najwyższym stopniu podium
Organizatorzy gali wskazywali, że przeprowadzenie całego cyklu mistrzostw było w 2020 r. dużym wyzwaniem. – To był trudny i wymagający rok, w którym musiała sprawdzić się cała nasza organizacja. AZS spisał się jednak na piątkę – ocenił prof. Alojzy Nowak, prezes Akademickiego Związku Sportowego.
– Nie było łatwo, bo poza samymi zawodnikami, którzy byli gotowi do startów, musieliśmy przekonać struktury państwowe i uczelniane. To na szczęście się udało, bo siłą AZS jest struktura, zaplecze i ludzie – dodał sekretarz generalny organizacji Dariusz Piekut.
W klasyfikacji uczelni technicznych Politechnika Gdańska nie miała sobie równych, z kolei w klasyfikacji uniwersytetów zwyciężył Uniwersytet Warszawski. Wśród uczelni medycznych najlepszy był Uniwersytet Medyczny w Łodzi, wśród uczelni społeczno-przyrodniczych Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, wśród uczelni wychowania fizycznego Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, wśród szkół niepublicznych najlepsza była Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a spośród wyższych szkół zawodowych złoty medal wywalczyli studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.
Wręczenie statuetki dla PG – zobacz film
Mistrzostwa świata i Akademicki Związek Sportowy
W trakcie gali wyróżniono również polskich medalistów Akademickich Mistrzostw Świata (w 2020 r. udało się jednak przeprowadzić tylko dwie imprezy tej rangi, reprezentanci Polski sięgnęli łącznie po sześć medali AMŚ, a wszystkie wywalczyli łyżwiarze szybcy). Nagrodzono również AZS AWF Katowice, który w 2019 roku zwyciężył w klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży oraz w szczególny sposób uhonorowano obchodzącą 75-rocznicę założenia Politechnikę Łódzką.
Akademicki Związek Sportowy to największa i najstarsza organizacja studencka w Polsce, która liczy blisko 40 tys. członków. AZS działa w oparciu o ok. 250 klubów i ok. 2,5 tys. sekcji. Jego sztandarową imprezą są Akademickie Mistrzostwa Polski, a w zakresie upowszechniania sportu m.in. także Igrzyska Studentów Pierwszego Roku. AZS to także sport wyczynowy i światowe gwiazdy, które, trenując głównie w klubach AZS AWF, reprezentują Polskę na najważniejszych zawodach
-
2024-12-20
Prawie 12 mln zł na projekty badawcze na PG
-
2024-12-19
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na PG
-
2024-12-18
3 stycznia 2025 r. dniem rektorskim na PG