Politechnika zwycięska. Grad pucharów i medali dla PG na Gali Sportu Akademickiego | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2020-12-18

Na zdjęciu od lewej: Kazimierz Rozwadowski, z-ca dyrektora CSA, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Krzysztof Kaszuba, dyrektor CSA oraz oraz Andrzej Bussler, prezes zarządu AZS. Fot Krzysztof Krzempek/PG
We wtorek 15 grudnia na Gali Sportu Akademickiego 2020 podsumowano rok działań Akademickiego Związku Sportowego. Prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, odebrał w imieniu społeczności PG statuetkę za historyczne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski, a także szereg innych nagród i sportowych wyróżnień

Gala Sportu Akademickiego odbywa się jesienią każdego roku i jest podsumowaniem działań AZS w ciągu roku akademickiego. Choć obostrzenia znacząco wpłynęły na sport akademicki, udało się m.in. przeprowadzić cały cykl Akademickich Mistrzostw Polski, czyli jednego z najważniejszych zadań AZS.

Politechnika Gdańska odniosła w nim spektakularny sukces, zwyciężając w klasyfikacji generalnej AMP - wyprzedzając Uniwersytet Warszawski oraz Politechnikę Śląską. Uczelnia była również jedyną, której sportowcy wzięli udział we wszystkich 48 dyscyplinach AMP, a co więcej, odniosła również zwycięstwo w klasyfikacji uczelni technicznych.

– Udało się nam wystąpić we wszystkich dyscyplinach przede wszystkim dzięki wysiłkom pracowników Centrum Sportu Akademickiego naszej uczelni – mówił podczas gali prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Chciałbym wyróżnić tu zwłaszcza pracę Andrzeja Busslera, prezesa zarządu AZS, Kazimierza Rozwadowskiego, z-cy dyrektora CSA oraz dyrektora Centrum Krzysztofa Kaszuby. Bardzo chcę podziękować również studentom, którzy mimo pandemii intensywnie trenowali, sumiennie przygotowywali się do zawodów i wzięli udział we wszystkich konkurencjach mistrzostw.

Politechnika Gdańska na najwyższym stopniu podium

Organizatorzy gali wskazywali, że przeprowadzenie całego cyklu mistrzostw było w 2020 r. dużym wyzwaniem. – To był trudny i wymagający rok, w którym musiała sprawdzić się cała nasza organizacja. AZS spisał się jednak na piątkę – ocenił prof. Alojzy Nowak, prezes Akademickiego Związku Sportowego.

– Nie było łatwo, bo poza samymi zawodnikami, którzy byli gotowi do startów, musieliśmy przekonać struktury państwowe i uczelniane. To na szczęście się udało, bo siłą AZS jest struktura, zaplecze i ludzie – dodał sekretarz generalny organizacji Dariusz Piekut.

W klasyfikacji uczelni technicznych Politechnika Gdańska nie miała sobie równych, z kolei w klasyfikacji uniwersytetów zwyciężył Uniwersytet Warszawski. Wśród uczelni medycznych najlepszy był Uniwersytet Medyczny w Łodzi, wśród uczelni społeczno-przyrodniczych Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, wśród uczelni wychowania fizycznego Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, wśród szkół niepublicznych najlepsza była Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a spośród wyższych szkół zawodowych złoty medal wywalczyli studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Wręczenie statuetki dla PG – zobacz film

Mistrzostwa świata i Akademicki Związek Sportowy

W trakcie gali wyróżniono również polskich medalistów Akademickich Mistrzostw Świata (w 2020 r. udało się jednak przeprowadzić tylko dwie imprezy tej rangi, reprezentanci Polski sięgnęli łącznie po sześć medali AMŚ, a wszystkie wywalczyli łyżwiarze szybcy). Nagrodzono również AZS AWF Katowice, który w 2019 roku zwyciężył w klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży oraz w szczególny sposób uhonorowano obchodzącą 75-rocznicę założenia Politechnikę Łódzką.

Akademicki Związek Sportowy to największa i najstarsza organizacja studencka w Polsce, która liczy blisko 40 tys. członków. AZS działa w oparciu o ok. 250 klubów i ok. 2,5 tys. sekcji. Jego sztandarową imprezą są Akademickie Mistrzostwa Polski, a w zakresie upowszechniania sportu m.in. także Igrzyska Studentów Pierwszego Roku. AZS to także sport wyczynowy i światowe gwiazdy, które, trenując głównie w klubach AZS AWF, reprezentują Polskę na najważniejszych zawodach