Tak może wyglądać Gmach B Politechniki Gdańskiej. Konkurs studencki rozstrzygnięty | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-06-29

Tak może wyglądać Gmach B Politechniki Gdańskiej. Konkurs studencki rozstrzygnięty

Wizualizacja Gmachu B
Zespoły złożone ze studentów Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG przygotowały koncepcje rewitalizacji Gmachu B Politechniki Gdańskiej oraz jego otoczenia. Poziom prac był bardzo wysoki, stąd sąd konkursowy zdecydował o przyznaniu dwóch głównych nagród.

Gmach B to zbudowany w 1969 r. budynek, który mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej i jest z nim bezpośrednio połączony poprzez posadowiony nad ziemią łącznik. Obiekt pełni funkcję administracyjną, mieści się tam m.in. kwestura uczelni, czy pomieszczenia biurowe Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

Budynek, mimo że jego stan techniczny jest dobry, odstaje jednak architektonicznie zarówno względem historycznego Gmachu Głównego, ale też m.in. budowanego po drugiej stronie ul. Traugutta centrum informatycznego STOS PG. Przestrzeń wokół budynku również nie jest należycie wykorzystywana, stąd władze Wydziału Architektury zdecydowały o rozpisaniu konkursu dla studentów, którego wyniki mogłyby wskazać przyszły kierunek rewitalizacji Gmachu B i jego otoczenia.

Wysoki poziom prac konkursowych

Studenci wykonali prace konkursowe w ramach przedmiotu fakultatywnego „Podniesienie jakości przestrzeni kampusu PG poprzez wysokiej jakości architekturę i wprowadzenie rozwiązań proekologicznych – Eko Kampus PG”, a członkami interdyscyplinarnych zespołów byli nie tylko studenci Wydziału Architektury, ale też Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG (kierunek: inżynieria wodna). Zajęcia prowadzili: prof. Ewa Wojciechowska (WILIŚ), dr inż. arch. Marek Gawdzik (WA), mgr inż. arch. Dominik Sędzicki (WA), mgr inż. arch. Paweł Kleczek oraz prof. Lucyna Nyka (WA).

– Prace studentów stały na bardzo wysokim poziomie, co cieszy nas szczególnie, ponieważ konkurs dotyczył tym razem naszej uczelni – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Nasz Wydział Architektury razem z Biurem Rozwoju Gdańska pracuje na co dzień nad nowymi, proekologicznymi rozwiązaniami w przestrzeni miasta, do której zalicza się również kampus PG. Już wkrótce, dzięki kreatywności naszych studentów, będziemy mogli zatem podnieść jakość przestrzeni na kolejnym obszarze naszego kampusu.

Wizualizacja Gmachu B (grupa 2)

Zwycięzcami, wyłonionymi przez sąd konkursowy, okazały się ostatecznie dwa zespoły (dwie pierwsze nagrody równorzędne) spośród ośmiu biorących udział w rywalizacji. W składzie pierwszego z nich (Grupa D) znaleźli się: Monika Apalczyk, Julia Benka, Adrianna Macieja, Adam Okuniewski i Kamil Ostrowski. Z kolei drugi zwycięski zespół (Grupa G) reprezentowali: Aleksandra Rugieł, Maja Karoń, Barbara Kobusińska, Kamil Jagódzki i Adrian Karpiński.

Wizualizacja Gmachu B

– W konkursie zwyciężyły prace, które wpisują się w najnowsze trendy architektoniczne, a także w obrany przez naszą uczelnię kierunek rozwoju kampusu – dodaje prof. Lucyna Nyka, dziekan Wydziału Architektury PG i Pełnomocnik Rektora ds. zagospodarowania przestrzennego Kampusu PG. – W najbliższych latach planujemy pracować nad koncepcjami rewitalizacji i adaptacji  kolejnych budynków i przestrzeni na naszym kampusie, tak by był on jeszcze bardziej przyjazny i użyteczny dla naszej społeczności akademickiej.

Zwycięzcy z nagrodami rektora

Wysoka jakość prac zespołów studenckich przełożyła się również na wysokość puli nagród, która początkowo miała wynosić 3 tys. zł. Ostatecznie, decyzją rektora PG, pulę zwiększono dwukrotnie – do 6 tys. zł. Nagrody rozdysponowano pomiędzy cztery zespoły: dwa zwycięskie (po 2 tys. zł) oraz dwa z drugą nagrodą (po 1 tys. zł).

2339 wyświetleń