Data dodania: 2021-12-09
Politechnika Gdańska nawiązała współpracę z Northvolt
Northvolt to jedna z największych firm na świecie działających na polu opracowywania i dostarczania najwyższej jakości, zrównoważonych rozwiązań akumulatorowych i magazynowania energii. W środę 8 grudnia w Gdańsku Stogach uruchomiła budowę fabryki o powierzchni 50 tys. m kw. Projekt jest wart ok. 200 mln dolarów, a w jego rozwoju pomoże Politechnika Gdańska.
Podczas ceremonii wbicia pierwszej łopaty pod budowę fabryki, w której wzięły udział lokalne władze (wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wicemarszałek województwa Leszek Bonna, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz), Northvolt podpisał bowiem porozumienie o współpracy z Politechniką Gdańską oraz Politechniką Poznańską. Z ramienia PG umowę parafował prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Politechnikę Poznańską reprezentował prof. Wojciech Sumelka, prorektor ds. nauki, a inwestora Robert Chryc Gawrychowski, CEO Northvolt Poland.
– Aktywne wspieranie przemysłu i biznesu to jedna z głównych misji naszej uczelni. Od wielu lat współpracujemy w tym zakresie z wieloma podmiotami i na różnych płaszczyznach – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Umowa, którą teraz podpisaliśmy, jest potwierdzeniem tego trendu, a także pokazuje, że nasze partnerstwo z otoczeniem społeczno-gospodarczym na Pomorzu jest bliskie i efektywne. Jestem przekonany, że zawarcie tego porozumienia przysłuży się zarówno firmie Northvolt, jak również dalszemu rozwojowi naszej uczelni oraz kompetencji naszych studentów, doktorantów i naukowców.
Wśród ambicji nowego partnerstwa jest wspieranie projektów badawczo-rozwojowych związanych z bateriami, programów doktoranckich i innych możliwości w związku z powstającym łańcuchem wartości baterii w regionie. Strony, które podpisały porozumienie, zobligowały się do bliskiej współpracy naukowo-badawczej, która będzie w szczególności polegać na:
- prowadzeniu badań naukowych, m.in. w obszarach energetyki, elektrotechniki, bateryjnych magazynów energii oraz automatyki i robotyki,
- realizacji wniosków grantowych (w zakresie możliwości badawczych, które posiadają strony),
- realizacji staży, praktyk studenckich i doktoranckich,
- partnerskiej, otwartej, etycznej i wzajemnie rozwijającej się współpracy.
O fabryce Northvolt w Gdańsku
Fabryka o powierzchni 50 tys. m kw. będzie kosztować ok. 200 mln dolarów i stworzy ponad 500 miejsc pracy w regionie. Projekt zostanie zrealizowany w dwóch etapach. Początkowa moc będzie wynosiła 5 GWh, a rozpoczęcie produkcji jest przewidywane na 2022 r. W drugim etapie projektu fabryka rozszerzy moc do 12 GWh. Northvolt utworzy także nowe centrum doskonałości inżynieryjnej i badawczo-rozwojowej w połączeniu z nową fabryką, aby wykorzystać możliwości w ramach powstającego łańcucha wartości.
Nowa placówka w znaczący sposób zwiększy możliwości Northvolt w kwestii produkcji systemów bateryjnych dla przemysłowych i stacjonarnych rynków magazynowania energii z wykorzystaniem zrównoważonych, litowo-jonowych ogniw bateryjnych z gigafabryki Northvolt Ett, znajdującej się w Skellefteå w Szwecji. Ambicją Northvolt jest dalsze rozwijanie platformy produkcji niskoemisyjnej stworzonej w Szwecji w ramach działalności w Polsce, dlatego fabryka Northvolt w Gdańsku będzie napędzana energią odnawialną, w tym energią wytwarzaną na miejscu.
-
2024-11-13
Spotkania z absolwentami PG